Logo DWPN

Publikacja
Dodaj do ulubionychAtlas Historyczny Górny Śląsk w XX wieku. Zbiór map edukacyjnych


Mimo iż od ponad 20 lat istnieje możliwość przekazywania historycznej prawdy dotyczącej wielokulturowych regionów Polski, wiele wątków z przeszłości Górnego Śląska ciągle jeszcze pozostaje nieznanych nawet dla dużej części jego mieszkańców. Historycznie opracowany atlas Górnego Śląska XX wieku przyczynia się do popularyzacji wielokulturowej przeszłości regionu, prezentując przy tym w atrakcyjnej, graficznej formie wydarzenia, które wpłynęły na losy setek tysięcy mieszkańców regionu. Atlas zwraca uwagę również na sferę spraw delikatnych i ważnych w Polsce aktualnie, poszerzając tym samym wiedzę historyczną jej odbiorców na temat zawiłych losów regionu. Wydarzenia przełomu lat 80-tych i 90-tych, spotkanie w Krzyżowej i późniejsze podpisanie polsko-niemieckiego traktatu granicznego, to wydarzenia, które ukształtowały dzisiejszy charakter Górnego Śląska i niesłuszne popadły w zapomnienie.

Forma map dostosowana jest do głównego odbiorcy, czyli młodzieży szkolnej. Co za tym idzie autorzy publikacji - Marcin Kordecki oraz Dawid Smolorz przy wsparciu redaktorów kartograficznych Dariusza Przybytka oraz Anny Osowskiej profesjonalnie zadbali o odpowiednią graficzną atrakcyjność atlasu. Jako terytorium Górnego Śląska autorzy przyjęli obszar następujących, funkcjonujących w pierwszej połowie XX w. jednostek administracyjnych: niemieckiej prowincji górnośląskiej, polskiego województwa śląskiego oraz czechosłowackiego kraju śląskiego. Poszczególne zagadnienia przedstawione zostały na mapach w formie diagramów oraz symboli. Istotną rolę pełni kolor wyróżniający terytoria poszczególnych państw oraz narodowości. W zależności od tematyki i formatu mapy (dwustronicowe, jednostronicowe) reprezentują różny stopień szczegółowości. Każda z map zawiera obszerny komentarz oraz legendę, stanowiące uzupełnienie graficznej części materiału. Wydawnictwo kończy polsko-niemiecko-czeski skorowidz nazw śląskich miejscowości występujących w Atlasie.

U początków powstania pomysłu wydania historycznego atlasu Górnego Śląska XX wieku leży przekonanie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, iż porównawczy opis kartograficzny dawnego i dzisiejszego Górnego Śląska może pomóc odnaleźć się w geograficznej historii tego wielokulturowego regionu uczniom, studentom, członkom mniejszości niemieckiej, rodzimym Ślązakom i potomkom ludności napływowej oraz ludziom, którzy odwiedzają ten region w celu odnalezienia swoich niemieckich przodków. Może także pomóc na nowo stworzyć i rozwinąć wspólną tożsamość i identyfikację z regionem. Górny Śląsk został ukształtowany przez kilka narodów i do dziś przedstawia się jako wielokulturowy mikrokosmos. Jesteśmy przekonani, że nasze wydawnictwo pomoże w uporządkowaniu tych dyskusji i przyczyni się do większego zrozumienia historii tej ziemi.

„Atlas Historyczny Górny Śląsk w XX wieku. Zbiór map edukacyjnyc’ można zakupić w biurze DWPN w Gliwicach i Opolu w cenie 25,00 zł. Przy zakupie większej ilości, możliwe rabaty. Szczegółowy cennik dostępny w sekretariacie DWPN w Gliwicach i Opolu.

Kontakt:

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. Bojkowska 37
44-100 Gliwice
tel.: (0-32) 461 20 70
fax: (0-32) 461 20 71
haus@haus.pl

lub

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. 1 Maja 13/2
45-068 Opole
tel.: (0-77) 402 51 05
fax: (0-77) 402 51 15
haus-opole@haus.pl

Wydawca:

Współwydawca:

Partner:


Konsulat RFNUrząd Marszałkowski Województwa Śląskiego« powrót do listy


NEWSLETTER


   
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej
NASI PARTNERZY
Auswartiges Amt Bundesministerium des Innen Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i  Administracji VDG Friedrich Ebert Stiftung Konrad Adenauer Stiftung
IFA FWPN Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego Samorząd Miasta Gliwice
Goethe Institut Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na śląsku Opolskim Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców województwa Śląskiego