haus@haus.pl

Opole, ul 1 Maja 13/2

Gliwice, ul. Górnych Wałów 7

WESPRZYJ NAS

Polska i Niemcy 35 lat po traktacie o dobrym sąsiedztwie – debata

Jak zmieniały się relacje polsko-niemieckie przez ostatnie 35 lat? Jaką rolę odgrywają dziś pamięć historyczna, odpowiedzialność i wspólne interesy? I jakie wyzwania stoją przed współpracą Polski i Niemiec w przyszłości w Europie? 🇪🇺

Zapraszamy na debatę:

„Polska i Niemcy 35 lat po traktacie o dobrym sąsiedztwie: Pamięć, interesy, odpowiedzialność”

W dyskusji udział wezmą:

🔸 Tomasz Siemoniak – Minister, członek Rady Ministrów

🔸 Christoph Bergner – były premier Saksonii-Anhalt, były parlamentarzysta Bundestagu i pełnomocnik rządu RFN ds. przesiedleńców i mniejszości narodowych

🔸 Joanna Stolarek – germanistka i dziennikarka, była dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie

🔸 Moderację poprowadzi Bartosz Wieliński, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

W programie przewidziano również głos młodego pokolenia: studenci Uniwersytetu Opolskiego zaprezentują materiały poświęcone wzajemnemu postrzeganiu Polaków i Niemców oraz znaczeniu traktatu po 35 latach jego obowiązywania. 🎓

📍 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu, ul. Piastowska 18-19-20

📅 3 czerwca 2026

🕚 godz. 11:00

Spotkanie skierowane jest do wszystkich zainteresowanych relacjami polsko-niemieckimi, dialogiem europejskim, historią oraz polityką pamięci. 🇵🇱🤝🇩🇪

Haus - News