Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych70. rocznica Tragedii Górnośląskiej - wieczór upamiętniający


Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza 26 stycznia br. na wieczór upamiętniający Tragedię Górnośląską. Naszymi gośćmi będą: Piotr Basan i Alfred Malcherek, reprezentujący mniejszość niemiecką w Gliwicach oraz Sebastian Rosenbaum, przedstawiciel IPN, który wygłosi wykład na temat Tragedii. Wydarzeniu towarzyszyć będzie oprawa muzyczna – usłyszymy m.in. utwory Mozarta, w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Gliwicach.

 

 

 

 

 

 

Wieczór upamiętniający 70. rocznicę Tragedii Górnośląskiej
26 stycznia 2015 o godz. 18.00
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. Bojkowskiej 37 w Gliwicach

 

Tragedia Górnośląska, która miała miejsce w latach 1945-1948, rozpoczęła się wraz z wkroczeniem Armii Radzieckiej na Górny Śląsk i jest jednym z najsmutniejszych i najboleśniejszych rozdziałów w historii jego mieszkańców. Tysiące Górnoślązaków zostało aresztowanych, internowanych, a następnie wywiezionych do łagrów, w których część zginęła. Gliwice były pierwszym większym miastem na Śląsku, do którego wkroczyła Armia Czerwona (ok.1 mln. żołnierzy) co wyjaśnia szczególne okrucieństwo aktów agresji w tym miejscu.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia  (kontakt: haus@haus.pl lub tel. 32 461 20 70) do dnia 22 stycznia 2015 roku.« wsteczPARTNERZY