Logo DWPN 1%

„Porozmawiajmy o Odrze…”
Dodaj do ulubionych


Muzeum Śląska Opolskiego oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zapraszają na spotkanie dyskusyjne : „Porozmawiajmy o Odrze…” dnia 21 stycznia  br., o godz. 13.00, w Opolu.

 

 

 

 

 

Spotkanie dyskusyjne:

„Porozmawiajmy o Odrze…”

21 stycznia 2015 r., o godz. 13.00, Sala odczytowa Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu 

Odra od wieków pełniła ważną rolę społeczno – gospodarczą, była i jest symbolem stosunków polsko-niemieckich. Była naturalnym zbiornikiem wody pitnej oraz żywności, nawadniała uprawy, wzmacniała system obronny, ułatwiała handel, usprawniała komunikację. Z rzeką wiązało się też wiele niebezpieczeństw. Częste wezbrania, zmienność koryta, trudności związane z zabudową i integracją terenów nadrzecznych czyniły z Odry uciążliwe sąsiedztwo. Nieregulowana, wylewała nawet kilka razy w roku, powodując każdorazowo wielkie szkody, niszcząc budynki, mosty i drogi. 

Do wieku XVIII prace regulacyjne na Odrze prowadzone były w sposób doraźny. Zasadnicze prace prowadzone były dopiero w latach dziewięćdziesiątych XIX w.

Spotkanie dyskusyjne ma na celu skonfrontowanie współczesnego odbiorcy z przeszłością rzeki granicznej z jednej strony, z drugiej zaś podjęcie dyskusji o teraźniejszości rzeki oraz  o przyszłości żeglugi na Odrze w obszarze gmin Śląska. W dyskusji udział brać będą m.in.: kapitan dr Jan Pyś, z Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, dr Bogdan Tomaszek, były wojewoda opolski, fizyk, pasjonat Odry, Stanisław Staniszewski, ekspert w dziedzinie zabezpieczeń przeciwpowodziowych, Ryszard Galla, Poseł na Sejm RP z ramienia MN, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Odry.

Spotkanie dyskusyjne towarzyszy wystawie czasowej MŚO oraz DWPN pt: „Ujarzmianie Odry. Regulacja rzeki w XIX wieku w obrębie rejencji opolskiej”, którą można zwiedzać do dnia 27 lutego br., w Muzeum Śląska Opolskiego.

W załączeniu program spotkania. Serdecznie zapraszamy zarówno do udziału w spotkaniu dyskusyjnym oraz do zwiedzania naszej wystawy.

Wstęp wolny, lecz liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia (mailem, faksem lub telefonicznie) do dnia 20 stycznia br.

Więcej informacji:Beata Woźniak, DWPN Opole, tel 77 40 25 105, faks: 77 40 25 115, e-mail: beata.wozniak@haus.pl

 

 

« wsteczKONTAKT

Beata Woźniak

tel. 77 40 25 105 

e-mail: beata.wozniak@haus.pl

DO POBRANIA

program.[doc]

 

PARTNERZY

Muzeum Śląska Opolskiego