Logo DWPN 1%

Roma Ligocka w Gliwicach
Dodaj do ulubionych28 listopada br. zapraszamy do Biblioteki Miejskiej w Gliwicach oraz Ośrodka Sportowo-Kulturalnego Łabędź w Gliwicach – Łabędach na spotkanie autorskie z Romą Ligocką, malarką i pisarką, autorką słynnej „Dziewczynki w czerwonym płaszczyku”.

 

 

 

 

 

 

Spotkanie autorskie z Romą Ligocką  
28 listopada (piątek) 2014 roku

godz. 15:50-16:00
Biblioteka Miejska w Gliwicach, ul. Kościuszki 17
godz. 17:00
Centrum Kulturalno – Sportowe ŁABĘDŹ w Gliwicach-Łabędach, ul. Partyzantów 25

 

Na zaproszenie grupy hanysy.pl już 28 listopada br. Gliwice odwiedzi Roma Ligocka, malarka i pisarka, autorka „Dziewczynki w czerwonym płaszczyku”.

Roma Ligocka oglądając film „Listę Schindlera” rozpoznała samą siebie w postaci dziewczynki w czerwonym płaszczyku. Stało się to inspiracją do napisania książki, do spisania swoich wspomnień. W „Dziewczynce w czerwonym płaszczyku” Ligocka opisała swoje dzieciństwo spędzone w getcie, strach, upokorzenie oraz śmierć bliskich.

Jej książki: „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”, „Kobieta w podróży” oraz „Tylko ja sama” są bestsellerami, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Wielokrotnie nagradzana, przez wiele lat pracowała jako kostiumolog i scenograf w licznych europejskich teatrach, operach, także w filmie i telewizji. Roma Ligocka wydała również cztery tomy felietonów: „Znajoma z lustra”, „Czułość i obojętność”, „Wszystko z miłości” oraz „Księżyc nad Taorminą”. Jej książka „Róża. Obrazy i słowa” jest z kolei pięknym, albumowym przewodnikiem po malarstwie Autorki. W listopadzie 2012 roku ukazała się jej najnowsza powieść, „Dobre dziecko”, będąca zapisem intymnych wspomnień nastoletniej „dziewczynki w czerwonym płaszczyku”. Impulsem do napisania autobiograficznej książki „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” była rozmowa Romy z reżyserem, S. Spielbergiem oraz krakowska premiera ‚Listy Schindlera”. Książka ta przyniosła Romie Ligockiej prawdziwą sławę, przetłumaczona została na 22 języki (ostatnio nawet na chiński), stała się też międzynarodowym bestsellerem, a prawa do ekranizacji książki zostały sprzedane hollywoodzkiemu producentowi.

Teraz Gliwiczanie, będą mieli okazję spotkać się z Romą Ligocką, zakupić jej książki, uzyskać autograf i zadać pytania – nawet – te najbardziej trudne.

Roma Ligocka o sobie: „Życie może być piękne nawet dla kogoś, kto przeszedł piekło – a cuda się zdarzają. Mnie moje życie kiedyś podarowano, a potem sama je sobie podarowałam.”

Spotkanie prowadzić będą p. Aldona Minorczyk-Cichy – dziennikarka Dziennika Zachodniego oraz p. Bogusław Małusecki – kierownik Archiwum Państwowego w Katowicach oddział w Gliwicach.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.« wsteczKONTAKT

Weronika Wiese,
tel. 32 461 20 70,
fax 32 461 20 71,
e-mail: weronika.wiese@haus.pl