Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychZnaczenie polityki Willy`ego Brandta w rocznicę wydarzeń z 1989 roku


17 listopada zapraszamy wspólnie z Fundacją im. Friedricha Eberta na konferencję pt.Polsko-niemieckie pojednanie. Znaczenie polityki Willy`ego Brandta w rocznicę wydarzeń z 1989 roku” połączoną z wernisażem wystawy  „Willy Brandt i Polska – przezwyciężenie podziału Europy”.

 

 

 

 

 

 

Polsko-niemieckie pojednanie.
Znaczenie polityki Willy`ego Brandta w rocznicę wydarzeń z 1989 roku”
Dyskusja połączona z prezentacją wystawy:

„Willy Brandt i Polska – przezwyciężenie podziału Europy”
17 listopada 2014 roku, godz. 17:00
Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
(ul. Piastowska 14 – Ostrówek)

 

Wiele osób kojarzy kanclerza Niemiec Willy Brandta ze słynnego zdjęcia, na którym charyzmatyczny polityk SPD klęczy przed pomnikiem Ofiar Getta. Zarówno ten gest jak podpisanie przez rząd federalny traktatu o uznaniu granic na Odrze i Nysie traktowane są jako dwa fundamenty pojednania z Polską – jeden formalny, drugi z kategorii gestu politycznego. Głównym celem planowanej przez nas konferencji Polsko-niemieckie pojednanie. Znaczenie polityki Willy`ego Brandta w rocznicę wydarzeń z 1989 roku” jest właśnie rzadko omawiana i zdecydowanie niedoceniania polityka Willego Brandta, jej implikacje dla Polski, stosunków polsko-niemieckich i idei wspólnej Europy. 25 lat po wydarzeniach z 1989 roku w Polsce i w Niemczech temat inicjatorów polsko-niemieckiego pojednania jest wciąż aktualny, a Willy Brandt odgrywa tu jedną z najważniejszych ról. Dyskusję pragniemy połączyć z uroczystym otwarciem wystawy „Willy Brandt i Polska – przezwyciężenie podziału Europy”, która przez pryzmat życia niemieckiego kanclerza, przedstawia trudną drogę prowadzącą do ulepszenia polsko-niemieckich stosunków - ostatecznie zakończoną sukcesem.

Wstęp bezpłatny, ilość miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia do 14 listopada br. Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie w języku polskim i niemieckim.

 « wsteczKONTAKT
Aleksandra Bernais,
manager projektów
email: aleksandra.bernais@haus.pl
Tel.: 32 461 20 70
DO POBRANIA
Program [.doc]
PARTNERZY
Organizator:

 

Partner:


Urząd Marszalkowski Województwa Opolskiego

 

Patronat honorowy:


Marszałek Województwa Opolskiego