Logo DWPN 1%

Pokaz filmu „Pierwszy dzień”
Dodaj do ulubionychDom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza 6 listopada do Kino Helios w Opolu oraz 7 listopada do Kina Amok w Gliwicach (brak wolnych miejsc - Gliwice) na pokaz filmu "Pierwszy dzień" w ramach cyklu „HAUSbesuche – Spotkania DOMowe”.

 

 

 

 

 

 
HAUSbesuche – Spotkania DOMowe.
Polska i niemiecka kultura w dialogu

Pokaz filmu dokumentalnego „Pierwszy dzień” i dyskusja z reżyserką Sabiną Kaluzą
6 listopada (czwartek) 2014 o godz. 18.00 Kino Helios Opole (Plac Kopernika 17)
7 listopada (piątek) 2014 o godz. 18.15 Kino Amok Gliwice (Dolnych Wałów 3)


Życie w nowym kraju i życie przeszłością – te historie, pokazane zostały w filmie dokumentalnym Sabiny Kaluzy i Christiny Jezior. „Pierwszy dzień" opowiada o pierwszych dniach i tygodniach konfrontacji wyobrażeń Polaków o innym życiu z rzeczywistością zachodnich Niemiec. Czy potwierdził się ich idealny obraz o nowej ojczyźnie? Reżyserki spotkały się nie tylko uchodźcami politycznymi, ale także osobami, które przekroczyły granicę z powodów gospodarczych lub ideowych i wybrały życie w zachodnich Niemczech. O swojej historii opowiadają także przesiedleńcy z Polski – przedstawiciele mniejszości niemieckiej. Między tradycyjnym życiem w Polsce, a procesem asymilacji w Niemczech i spełnianiu wieloletnich marzeń – film doskonale wpisuje się w aktualną dyskusję na temat migracji w UE.

Spotkanie w Opolu moderować będzie pani Anna Pawlak z Gazety Wyborczej. Spotkanie w Gliwicach poprowadzi pan Waldemar Gielzok, Prezes Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia (mailem bądź telefonicznie) do dnia 31 października br.« wsteczKONTAKT

Sonja Piotrowski
email: sonja.piotrowski@haus.pl
tel.: (32) 461-20-70

PARTNERZY