Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychWywózka. Deportacja. Tragedia – spotkanie dyskusyjne wokół książki o losach mieszkańców Górnego Śląska zesłanych do obozów pracy w Związku Sowieckiego w 1945 r.


Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza w dniu 13 października 2014 r., o godz. 17.00 do Muzeum Śląska Opolskiego na spotkanie dyskusyjne wokół książki „Wywózka. Deportacja mieszkańców Górnego Śląska do obozów pracy przymusowej w Związku Sowieckim w 1945 r. Faktografia – konteksty – pamięć.

 

 

 

 

 

Podczas spotkania odbędzie się dyskusja, poświęcona problemowi deportacji Górnoślązaków do obozów pracy w Związku Sowieckim oraz związanymi z tą tragedią dramatycznymi losami ludności Górnego Śląska. W dyskusji wezmą udział pan Sebastian Rosenbaum i pan dr Dariusz Węgrzyn  z IPN w Katowicach, pod redakcją, których została wydana publikacja oraz Burmistrz Radzionkowa, pan dr Gabriel Tobor;  w mieście tym powstaje bowiem Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945.

Gośćmi szczególnymi spotkania będą potomkowie deportowanych Górnoślązaków:

Henryk Paprotny, syn deportowanego do Bordżomi (Gruzja) 

Róża  Gillner, córka deportowanego do Mińska (Białoruś)

Poprzez spotkanie pragniemy włączyć się w program 11. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim organizowanych przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. 

W załączeniu znajdą Państwo program spotkania.

Wstęp jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.

Prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 10 października 2014 r. « wsteczKONTAKT
Andrea Halenka

Główny Koordynator Projektów

tel. 77 402 51 05

e-mail: andrea.halenka@haus.pl

DO POBRANIA

Program [.doc]

PARTNERZY

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim

Muzeum Śląska Opolskiego

Finansowanie:

Źródłem finansowania projektu są środki Mniejszości Niemieckiej będące w dyspozycji Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych pochodzące z wcześniejszych dotacji Rządu Niemieckiego.