Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychPIŁKA NOŻNA I POLITYKA NA GÓRNYM ŚLĄSKU: WYSTAWA DOMU WSPÓŁPRACY POLSKO-NIEMIECKIEJ W CH FORUM GLIWICE


Reprezentanci Polski i Niemiec w gliwickim CH FORUM! Podczas Mundialu 2014 będziemy mieli okazję spotkać także w Gliwicach gwiazdy światowego formatu, a wszystko za sprawą wystawy, poświęconej skomplikowanym związkom polityki i sportu na Górnym Śląsku. Prezentowanych piłkarzy – od Wilimowskiego do Podolskiego – łączą górnośląskie korzenie i dylematy, dla którego kraju grać. 27 czerwca gościem wystawy będzie Zygmunt Anczok – 48-krotny reprezentant Polski.

 

 

 

 

 

 

Prezentacja wystawy:
„Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej – wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku”

Od 11 czerwca do 15 lipca 2014
Spotkanie z Zygmuntem Anczokiem 27 czerwca (piątek) 2014
Centrum Handlowe FORUM
ul. Lipowa 1, 44-100 Gliwice

 

Goszcząca po raz pierwszy w Gliwicach wystawa dostępna jest w dwóch językach: polskim i niemieckim. Ukazuje bowiem trudną historię Górnego Śląska, jego mieszkańców i stosunków polsko-niemiec­kich przez pryzmat historii sportu. Przypomina przy tym, jak wiele sportowych talentów urodziło się i wychowało na górnośląskiej ziemi, a potem – z uwagi na specyfikę górnośląskiej historii – grało w reprezentacjach narodowych zarówno Polski, jak i Niemiec. Legendy takie jak Ernst Wilimowski (Pradulla), Gerard Cieślik czy Ernst Pohl, a także dzisiejsi piłkarze-Górnoślązacy – np. Miroslav Klose, Lukas Podolski i Sebastian Boenisch – symbolizują nie tylko losy Górnego Śląska, ale i samych Górnoślązaków.

W ramach wystawy prezentowany jest górnośląski „wunderteam”, któremu nigdy nie było dane wystąpić razem na boisku.  – I to nie tylko dlatego, że kariery wybranych przez nas zawodników przypadały na różne okresy. Decydujący był fakt, że piłkarze ci byli - względnie są - obywatelami zarówno Polski, jak i Niemiec. Naszym zamysłem jest przedstawienie ich biografii w nowym świetle, zwłaszcza że wielu z nich ze względów politycznych popadło w zapomnienie lub zostało niesprawiedliwie zdyskredytowanych – tłumaczą pomysłodawcy wystawy.

Wystawa od momentu jej pierwszej prezentacji w Centrum Konferencyjnym Stadionu Śląskiego w Chorzowie cieszy się niesłabnącą popularnością. Jej aktualną wersję będzie można oglądać w gliwickim FORUM (poziom +1) do 15 lipca.

Na spotkanie i dyskusje z Zygmuntem Anczokiem zapraszamy 27 czerwca o godz. 17.00 do gliwickiego FORUM.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia (mailem, faksem bądź telefonicznie) do dnia 25 br.

 « wsteczKONTAKT

Edyta Lisson,
ifa-manager ds. kultury w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej,
tel. 32 461 20 70,
faks: 32 461 20 71,
e-mail: edyta.lisson@haus.pl

PARTNERZY