Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych„Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach”. Wystawa prezentowana w ramach Historii Lokalnej.


Zapraszamy na spotkanie w ramach projektu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów miast i gmin” w dniu 8 lipca 2014, o godz. 11.00 do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzowie Śląskim. Projekt Historia Lokalna realizowany jest na terenie powiatu oleskiego we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Oleśnie

 

 

 

 

Spotkaniu będzie towarzyszyć prezentacja wystawy „Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach”, która będzie dostępna w Ośrodku Kultury aż do 16 lipca 2014 r.

Wystawa przedstawia codzienne życie mieszkańców dawnego polsko-niemieckiego obszaru przygranicznego w latach 1922-1939. Po burzliwym czasie powstań i plebiscytu, jesienią 1921 roku obradująca w Genewie Rada Ambasadorów ustaliła ostateczny przebieg polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku. Zrośnięty od stuleci, wielokulturowy region miał odtąd funkcjonować w ramach dwóch różnych organizmów państwowych.

Podczas spotkania autorskiego, którego gościem będzie pan Dawid Smolorz zaprezentowanych zostanie m.in. wiele historii świadków - ludzi "znad granicy", których udziałem były nie tylko burzliwe wydarzenia polityczne na Górnym Śląsku, ale i ówczesna codzienność oparta na pokojowej koegzystencji Polaków i Niemców.

Wystawie towarzyszy publikacja o tym samym tytule, która jest dostępna w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu i Gliwicach.

Natomiast więcej informacji na temat wszystkich wystaw Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, które można bezpłatnie wypożyczyć w zakładce „Wystawy”.« wsteczKONTAKT

Andrea Halenka
Główny Koordynator Projektów w DWPN
Tel.: 77 402 51 05
Faks: 77 402 51 15
e-mail: andrea.halenka@haus.pl

PARTNERZY

Finansowanie: