Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychPokaz filmu „W imię syna – historia zza żelaznej kurtyny” Rosalii Romaniec w ramach projektu: HAUSbesuche – Spotkania DOMowe.


Film o niesamowitej polsko-niemieckiej historii szpiegowskiej z lat 70-80. XX wieku. Rosalia Romaniec odkryła niezwykłą historię swojej rodziny i nakręciła film o zdemaskowanym szpiegu, skradzionej tożsamości i tajemniczej śmierci. Na autentyczną historię o rodzinnej tragedii z czasów PRL i jej dzisiejszych konsekwencjach zapraszamy 22 kwietnia do Kina Amok w Gliwicach oraz 23 kwietnia do Kina Helios w Opolu.

 

 

 

 

 

 

HAUSbesuche – Spotkania DOMowe.
Polska i niemiecka kultura w dialogu

„W imię syna – historia zza żelaznej kurtyny”. Pokaz filmu i rozmowa z Rosalią Romaniec

 

22 kwietnia (wt.) 2014 r. o godz. 18.15
Kino Amok Scena Bajka
ul. Dolnych Wałów 3, 44-100 Gliwice

 23 kwietnia (śr.) 2014 r. o godz. 18.00
Kino Helios
Plac Kopernika 17, 45-017 Opole

 

Film opowiada historię Janusza (ur. 1946 na Pomorzu), który dopiero jako dorosły człowiek odkrywa swoje niemieckie pochodzenie i fakt, że zaraz po urodzeniu został porzucony przez uciekającą na Zachód matkę. Kiedy po latach Janusz zaczyna jej szukać, „niechcący” odkrywa niesamowitą historię. Kilkanaście lat wcześniej peerelowski wywiad posłużył się jego niemiecką tożsamością wysyłając do RFN komunistycznego szpiega. W rezultacie cała operacja kończy się tragicznie dla Janusza i jego matki, podczas gdy szpieg powraca do PRL-u w ramach ostatniej wymiany agentów zimnej wojny – w 1986 roku na moście Glienicke w Berlinie

Autorka filmu, Rosalia Romaniec, znała historię Janusza z rodzinnych opowieści. Był on bowiem jej wujkiem. 25 lat po jego śmierci zaczęła rekonstruować historię swojej rodziny. Udało jej się odnaleźć świadków w Polsce i Niemczech, odtajnić liczne dokumenty oraz spotkać się ze  szpiegiem, który żył przed laty pod tożsamością Janusza w RFN. Punktem kulminacyjnym jest ich konfrontacja z przeszłością.

Film „W imię syna – historia zza żelaznej kurtyny” zdobył w listopadzie 2013 Nagrodę Publiczności na Festiwalu Filmów Dokumentalnych „NURT” w Kielcach. Premiera krótkiej wersji filmu odbyła się w 2013 roku w telewizji ARD, natomiast w pełnej wersji dokument zostanie pokazany jesienią 2014 w telewizji WDR.

Obejrzyj: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20131129/KULTURA07/131128508

Rosalia Romaniec urodziła się w 1972 r. w Gliwicach. Od 1992 roku żyje i pracuje jako dziennikarka w Niemczech. Jest korespondentką Deutsche Welle w Berlinie, współpracuje z telewizją RBB oraz WDR. „W imię syna – historia zza żelaznej kurtyny” jest jej pierwszym filmem dokumentalnym.

Zapraszamy serdecznie na pokaz filmu „W imię syna – historia zza żelaznej kurtyny” i rozmowę z autorką Rosalią Romaniec w dniu 22 kwietnia o godz. 18.15 do Kina Amok w Gliwicach i 23 kwietnia o godz. 18.00 do Kina Helios w Opolu.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „HAUSbesuche – Spotkania domowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu” mającego na celu przybliżenie tematyki wspólnej, polsko-niemieckiej historii Górnego Śląska oraz prezentację dokonań w przestrzeni kultury i sztuki zarówno niemieckiej, jak i polskiej.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia (mailem, faksem bądź telefonicznie) do dnia 17 kwietnia br.
« wsteczKONTAKT
Edyta Lisson,
ifa-manager ds. kultury w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej,
tel. 32 461 20 70,
faks: 32 461 20 71,
e-mail: edyta.lisson@haus.pl
PARTNERZY

Partner projektu:


Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w OpoluInstytut Pamięci Narodowej w KatowicachKino Amok GliwiceKino Helios Opole

 

Patronat medialnyGazeta WyborczaWochenblatt.plPro Futura