Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychPrezentacja najnowszego albumu fotograficzno-historycznego pt. „Górnośląscy potentaci. Dziedzictwo Henckel von Donnersmarcków”


Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Centrum Kultury w Nakle Śląskim, w którym 11 kwietnia o godz. 17:30 odbędzie się spotkanie wokół najnowszej publikacji DWPN poświęconej śląskiemu dziedzictwu rodziny Henckel von Donnersmarck.

 

 

 

 

 

 

Górnośląscy potentaci – dziedzictwo Henckel von Donnersmarcków” to tytuł najnowszej, kolejnej po „Górnośląskich potentatach – dziedzictwo Ballestremów” publikacji Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej przybliżającej dziedzictwo wielkich, śląskich potentatów gospodarczych, po których pamiątki mijamy co dzień. Wielcy potentaci gospodarczy, właściciele ogromnych majątków ziemskich, budowniczy kopalń, hut i zakładów przemysłowych, całej potęgi industrialnej Śląska, wizjonerzy, obywatele Europy, filantropi – to tylko niektóre z określeń rodziny Henckel von Donnersmarck, po których przybyciu pod koniec XVII wieku, Śląsk nigdy nie miał być już taki sam.

Mimo iż minęło już parę miesięcy od premiery naszego albumu, uważamy, iż warto stale przypominać jak wielkie znacznie miała ta wpływowa rodzina na rozwój całego Śląska i jego spuściznę. To właśnie na stronicach albumu zapisana jest  opowieść o pamiątkach ich działalności, która stanowi doskonałą lekcję historii regionu, uczy rozumieć i szanować górnośląską specyfikę, a poprzez wykonane z niezwykłą dbałością fotograficzne udokumentowanie świadectw ich działalności dostarcza niezapomnianych, pełnych refleksji nad przeszłością wrażeń estetycznych. Album, uzupełniony niezbędnymi informacjami merytorycznymi pomoże także w odkryciu ciekawych i pożytecznych pokładów dziedzictwa Górnego Śląska opartego na rozwoju nauki, techniki i przede wszystkim gospodarki jego wieloletnich niemieckich gospodarzy. Gwarantujemy, że niejednokrotnie będą Państwo zadziwieni, jak wiele wspaniałych i monumentalnych dowodów aktywności rodu, czasem prawie w ogóle nietkniętych zębem czasu i historycznymi zawirowaniami, wciąż pozostaje nieznana lub jeszcze nieodkryta. We wnikliwy, pełen detali sposób nasza publikacja pomaga odnaleźć to, co zapomniane, zrozumieć świat, w jakim żyjemy i zachować to, co za parę lat może całkowicie z niego zniknąć.

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Centrum Kultury w Nakle Śląskim zapraszają wszystkich zainteresowanych na pierwsze w tym roku spotkanie z autorami albumu „Górnośląscy potentaci. Dziedzictwo Henckel von Donnersmarcków” – Beatą i Pawłem Pomykalskimi.  

Spotkanie odbędzie się 11 kwietnia (piątek) o godz. 17:30 w Centrum Kultury Śląskiej Pałac w Nakle Śląskim, ul. Parkowa 1.

Wstęp jest wolny. Prosimy o potwierdzenie przybycia (mailem, faksem bądź telefonicznie) do dnia 8 kwietnia br.

Po spotkaniu możliwość zakupu książek w cenie 48 zł.« wsteczKONTAKT
Aleksandra Bernais
tel.: 32 461 20 70
fax.: 32 461 20 71
email: aleksandra.bernais@haus.pl
PARTNERZY

Wydawca:

 

Współwydawca: 

Partnerzy:

 

Partner spotkania:

 

Patronat medialny:

 

Publikację wsparły firmy: