Logo DWPN 1%

"Dylemat polskich Niemców"
Dodaj do ulubionychPrzypominamy, że dziś o godz. 17:30 odbędzie się dyskusja „Dylematy polskich Niemców”. Miejscem spotkania będzie Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”,
ul. Marszałkowska 21/25 w Warszawie.

 

 

 

 

W dyskusji wezmą udział: Henryk Kroll - były przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim i Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w RP, prof. Piotr Madajczyk -  kierownik Zakładu Studiów nad Niemcami w Instytucie Studiów Politycznych PAN, dr Agnieszka Łada - kierownik Programu Europejskiego w Instytucie Spraw Publicznych, Rafał Bartek - dyrektor generalny Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Sebastian Rosenbaum - historyk z Oddziału IPN w Katowicach. Moderatorem dyskusji będzie dziennikarz „Gazety Wyborczej” Bartosz Wieliński.

Dyskusja, dotycząca głównie przemian roku 1989, ma być kontynuacją dużej konferencji naukowej „Władze komunistyczne wobec ludności niemieckiej w Polsce 1945-1989”, która odbyła się pod koniec listopada 2013 roku w Gliwicach. Organizatorami oprócz Instytutu Pamięci Narodowej byli: Instytut Studiów Politycznych PAN, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Korzystając z okazji, zapraszamy do sąsiedniej sali Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia” na wystawę „Uczcie się polskiego” przygotowaną przez Urząd Pełnomocnika Federalnego ds. Akt Stasi (BStU). Na ekspozycji prezentowane są zdjęcia i dokumenty z archiwów policji politycznej - Stasi - ukazujące liczne przykłady graffiti i ulotek z propolskimi hasłami, takimi jak „Uczcie się polskiego", które pojawiały się w NRD na przełomie lat 1980 i 1981.

Serdecznie zapraszamy!« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej