Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychZapraszamy na VIII Międzynarodowy Festiwal "Jazz w Ruinach"


Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Śląski Jazz Club w Gliwicach zapraszają na VIII Międzynarodowy Festiwal „Jazz w Ruinach”. Już 10 sierpnia 2012 roku (piątek) w ramach Festiwalu odbędzie się koncert wyśmienitych formacji jazzowych z Niemiec: Max von Mosch Trio oraz Christian Pabst Trio. Zapraszamy!

 

VIII Międzynarodowy Festiwal „Jazz w Ruinach”

3-11 sierpnia 2012 r.

Ruiny Teatru Miejskiego w Gliwicach (Aleja Przyjaźni 8)

 

Wieczór poświęcony wykonawcom z Niemiec:

10 sierpnia 2012 r. (piątek), Ruiny Teatru
Miejskiego w Gliwicach

Christian Pabst Trio godz. 19:00

Max von Mosch Trio godz. 21:00

Wstęp wolny

 

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Śląski Jazz Club w Gliwicach zapraszają w dniach 3-11 sierpnia br. na VIII Międzynarodowy Festiwal „Jazz w Ruinach”. Koncerty Festiwalu odbędą się tradycyjnie w dwa pierwsze weekendy sierpnia. Zapraszamy także do udziału w warsztatach muzycznych oraz do zwiedzania wystawy grafiki, dostępnej również pomiędzy weekendami i trwającej do 20 sierpnia. Główna część muzyczna to piątki i soboty. Wstęp na koncerty, warsztaty i wystawę będzie wolny.

„Jazz w Ruinach” poświęcony wykonawcom z Niemiec odbędzie się 10 sierpnia br. (piątek). W ramach Festiwalu wystąpią Christian Pabst Trio oraz Max von Mosch Trio.

CHRISTIAN PABST TRIO

10 sierpnia 2012, piątek, godz. 19:00

„Days of Infinity“ – nowy program grupy Christian Pabst Trio zaprasza słuchaczy w ekscytującą muzyczną podróż. Fascynujące kompozycje młodego pianisty Christiana Pabsta, który studiował grę na fortepianie  na uczelniach muzycznych w Amsterdamie, Paryżu i Kopenhadze oraz działał między innymi w BuJazzO, są jakby stworzone dla jego dwóch wielkich muzycznych  sojuszników: Davida Andres (Kolonia) na basie oraz Kasparsa Kuderko na perkusji. „Christian Pabst Trio stworzyło dźwięki, które pobudzają u słuchaczy nie tylko sferę emocji, ale skłaniają też do głębszej analizy. Perfekcyjna kombinacja”, według słów Gabriel Alegria, profesora na wydziale Jazzu na Uniwersytecie Nowy Jork. Od przeszło 10 lat łączy ich głęboka, nie tylko muzyczna przyjaźń. Dorastali w landzie Saarland, gdzie wspólnie odkryli Jazz. Już jako trio zdobywali laury i wyróżnienia na międzynarodowych konkursach. Ten bagaż doświadczeń i łącząca muzyków przyjaźń jest wyraźnie odczuwalna podczas koncertów. A grają na terenie całej Europy, w tym m.in. na North Sea Jazzfestival. Niedawno wydany przez Challenge Records album „Days of Infinity“ wywołał entuzjastyczne reakcje w międzynarodowej prasie. Muzyka Tria łączy z łatwością Jazz z innymi gatunkami oraz współczesnymi elementami. Liryczne melodie i  improwizacja to mocne atuty tej formacji.

 

Christian Pabst - fortepian

David Andres - kontrabas

Kaspars Kuderko - perkusja

Więcej informacji na: www.christianpabst.com

 

MAX VON MOSCH TRIO

10 sierpnia 2012, piątek, godz. 21:00

Saksofonista Max von Mosch, który w ostatnich latach powołał do życia znaczną ilość projektów muzycznych, wkroczył ze swoim nowym trio na całkowicie nowy teren muzyki. To małe przedsięwzięcie kontrastuje z jego dziesięcioosobową orkiestrą, w której na pierwszym planie znajdują się dopracowane kompozycje. „W trio mamy więcej możliwości, by zaaranżować na nowo wspólne improwizacje i kompozycje. Przestrzeń dźwięku, która normalnie pozostaje zajęta przez fortepian, jest do naszej dyspozycji i pozwala wypróbowywać nowe pomysły.” Nawet bez instrumentów harmonicznych utwory trzech muzyków rozwijają własny, silny język harmoniczny, który poprzez systematycznie zmieniający się puls jest przekazywany dalej. Złapani w melodyjną sieć, stajemy się niechybnie wciągnięci w fascynujące muzyczne opowiadanie. Tutaj spotykają się trzej młodzi i znakomici instrumentaliści. Max von Mosch, mieszkający obecnie w Berlinie, studiował w Amsterdamie i USA. Podczas jego studiów doktoranckich na New England Conservatory w Bostonie powstaje album jego pierwszej orkiestry, przy którym współpracowali znani nowojorscy muzycy jak:  Greg Gisbert, Xavier Davis i Robin Eubanks. Ze swoim kwartetem max.bab jest od ponad dziesięciu lat znany na międzynarodowej scenie jazzowej. Grupa odbyła juz tournee między innymi do Hiszpanii, Szwajcarii, Francji, Kanady, Kazachstanu, Tajlandii, Singapuru, Wietnamu i Indonezji.

 

Max von Mosch Trio:

Max von Mosch - saksofon

Matthias Pichler - kontrabas

Jonas Burgwinkel - perkusja

Więcej informacji na: www.maxvonmosch.com

 

Dzięki staraniom Śląskiego Jazz Clubu (instytucji o ponad półwiecznej tradycji) Festiwal "Jazz w Ruinach" odbędzie się po raz ósmy. Tradycyjnie wszystko będzie odbywać się w obrębie Ruin Teatru Miejskiego w Gliwicach - miejscu niezwykłym, jedynym w swoim rodzaju. Wystarczy przypomnieć, że obiekt ten jest porównywany do paryskiej sceny Petera Brooka Bouffes du Nord. W grudniu 1997 roku budynek Teatru Miejskiego został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. Rok później w plebiscycie "Gazety Wyborczej" został uznany za "najbardziej magiczne miejsce" na Górnym Śląsku.

Jak każdy dobry festiwal, Jazz w Ruinach również się rozwija. Od roku 2008 festiwal ma charakter międzynarodowy. Gościł już zespoły i muzyków z Finlandii, Norwegii, Słowacji, Mołdawii, Kolumbii, Węgier, Białorusi, Danii, Niemiec, Ukrainy, Rosji, USA, a nawet z Izraela. Do udziału w wydarzeniu zapraszani są młodzi wykonawcy i zespoły z całego świata. Wszystko po to by propagować nowe twarze i zjawiska w muzyce improwizowanej, około jazzowej, tworzyć platformę promującą nowe zespoły (i brzmienia) jazzu europejskiego (i nie tylko), przedstawiać jak jazz rozwija się w różnych częściach świata, jak młodzi twórcy rozumieją dzisiaj muzykę improwizowaną, jak ją przetwarzają, do jakich źródeł sięgają, gdzie szukają inspiracji.

Wstęp na koncerty jest wolny.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny na http://www.jazzwruinach.pl/index/site/id/2

Zapraszamy na stronę głównego organizatora www.jazzwruinach.pl oraz na  https://www.facebook.com/jazzwruinach.« wsteczKONTAKT
Aleksandra Bernais,

tel. 32 461 20 77, fax. 32 461 20 71,

e-mail: aleksandra.bernais@haus.pl

PARTNERZY

Organizator:

Śląski Jazz Club w Gliwicach Logo

Partnerzy:

Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu/Konsulat RFN w Opolu

Współorganizacja:

Festiwal dofinansowany z budżetu Samorządu Miasta Gliwice