Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychWystawa „Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej – wczoraj i dziś”


Wystawa pt.: „Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej – wczoraj i dziś...” będzie można zobaczyć podczas Mistrzostw Europy w czerwcu br. w Muzeum w Raciborzu. Serdecznie zapraszamy do zwiedzenia wystawy i zapoznania się z wyjątkowością górnośląskiego futbolu!


 

 

 

 

Prezentacja wystawy pt.: „Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej
 reprezentacji narodowej w piłce nożnej – wczoraj i dziś”

Miejsce: Muzeum w Raciborzu
ul. Gimnazjalna 1

Termin: 1 do 30 czerwca 2012 roku

Wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 1 czerwca br. o godzinie 17.00

 

Z przyjemnością informujemy, że nasza dwujęzyczna, polsko-niemiecka wystawa pt.: „Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej – wczoraj i dziś” przedstawiająca zawiłe dzieje górnośląskich piłkarzy w XX wieku od 1 do 30 czerwca br. zaprezentowana zostanie w Muzeum w Raciborzu. Wystawa jest próbą ukazania wielowątkowej i trudnej historii Górnego Śląska, jego mieszkańców i stosunków polsko-niemieckich w odmiennej formie, bo przez pryzmat historii sportu w naszym regionie. Wystawa ma na celu przede wszystkim przypomnieć lub pogłębić wiedzę o sportowcach, którzy urodzili się i wychowali na Górnośląskiej Ziemi, a potem – z uwagi na zawiłości i specyfikę historii – grali w Reprezentacjach Narodowych zarówno Polski, jak i Niemiec. Legendy takie jak Ernest Wilimowski (Pradella), Gerard Cieślik czy Ernest Pohl, a także współcześni piłkarze górnośląscy – np. Miroslav Klose i Lukas Podolski – symbolizują skomplikowane losy Górnego Śląska. Wystawa pokazuje światowej rangi piłkarzy, których wydarzenia polityczne niejednokrotnie zmuszały do dokonywania najtrudniejszych wyborów zarówno tych sportowych, jak i życiowych.

Wystawa cieszy się niesłabnącą popularnością od momentu jej pierwszej prezentacji w Centrum Konferencyjnym Stadionu Śląskiego w Chorzowie (czerwiec 2006 roku). Na temat samej wystawy oraz towarzyszącej jej publikacji książkowej pisano w wielu tygodnikach lokalnych, a także w dziennikach ogólnopolskich („Rzeczpospolita”, „Gazeta Wyborcza”), każdorazowo podkreślając oryginalność tego projektu. W trakcie kolejnych wernisaży gościliśmy dziennikarzy telewizyjnych i radiowych, m.in.: niemiecki ZDF, TVP1-Teleexpres, TVP3 Katowice. Pragniemy również poinformować, że obecnie aktualizujemy i poszerzamy nasząwystawę, aby już w najbliższym czasie obejmowała ona sylwetki 22 piłkarzy pochodzących z Górnego Śląska, którzy grali bądź grają obecnie w narodowej reprezentacji Polski lub Niemiec. Wystawę poszerzamy o dziewięć portretów wybitnych sportowców m.in. Zygfryda Szołtysika, Ewalda Cebulę, Andrzeja Buncola, Jerzego Gorgonia.

Informujemy również, że wystawie towarzyszy publikacja książkowa wydana w języku polskim, poświęcona górnośląskim piłkarzom a także dwujęzyczna broszura (w języku polskim i niemieckim) będąca przewodnikiem po wystawie („streszczeniem” wystawy). Obecnie jesteśmy w trakcie aktualizacji oraz tłumaczenia publikacji na język niemiecki.
« wsteczKONTAKT
Agnieszka Mucha, menedżerka ds. kultury
ifa w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej,
tel. 32 461 20 70, faks: 32 461 20 71,
e-mail: agnieszka.mucha@haus.pl
PARTNERZY

Muzeum w Raciborzu