Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychPrzygotowanie kadr do prowadzenia szkół dwujęzycznych - szkolenie specjalistyczne


Pielęgnowanie języka niemieckiego jest szczególnie potrzebne, by pamięć historyczna tego regionu wzrastała w świadomości całej społeczności, a używanie języka niemieckiego w kontaktach międzyludzkich może mieć kluczowe znaczenie dla budowania więzi między mniejszością niemiecką i większością polską.

W związku z powyższym Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji,  organizuje szkolenie dla multiplikatorów, do którego uczestnictwa zapraszamy przede wszystkim działaczy mniejszości niemieckiej, którzy w przyszłości odpowiedzialni będą za prowadzenie i administrowanie szkół dwujęzycznych lub mniejszościowych w Polsce.

Podczas szkolenia uczestnicy osiągną wiedzę m.in. z zakresu zakładania oraz funkcjonowania stowarzyszenia, czyli zasad aspektów finansowo-prawnych funkcjonowania stowarzyszenia prowadzącego szkołę stowarzyszeniową. Działacze mniejszości niemieckiej zdobędą również ogólną wiedzę na temat szkoły mniejszościowej oraz różnic w funkcjonowaniu pomiędzy szkołą mniejszościową a szkołą powszechną.

Podczas warsztatów będzie możliwość otrzymania bezpłatnie najnowszego wydania DWPN pt. "VADEMECUM. Język niemiecki jako język mniejszości w praktyce" redakcji pana Waldemara Gaidy, eksperta w dziedzinie szkolnictwa mniejszościowego.

Na podsumowanie projektu, uczestnicy pojadą jesienią 2012 roku na trzydniową podróż studyjną do Danii, której celem będzie zapoznanie się z zasadami funkcjonowania oświaty mniejszości niemieckiej na tym terenie. Podczas podróży absolwenci warsztatów zapoznają się z tamtejszym szkolnictwem, szczególnie jeśli chodzi o nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości niemieckiej. Pozwoli to na porównanie szkolnictwa mniejszościowego w Danii z szkolnictwem mniejszościowym w Polsce. 

Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego o przyjęciu na szkolenie decydować będzie staranne wypełnienie poniżej załączonej ankiety oraz doświadczenie związane z celami projektu.

Szkolenie odbędzie się w dniach 15 - 16 czerwca br. (piątek/sobota) w Pałacu Lucja w Zakrzowie.

Zapewniamy nocleg oraz wyżywienie uczestników.

Poniżej zamieszczamy projektowany program szkolenia oraz formularz zgłoszeniowy, który prosimy odesłać do dnia 5 czerwca br., faksem pod nr. 77 402 51 15 bądź na opolski adres DWPN.
« wsteczKONTAKT
Beata Majnusz,

tel.: 077 40 25 105, faks: 077 40 25 115,

e-mail: beata.majnusz@haus.pl.

DO POBRANIA

Program [.doc]

Formularz zgłoszeniowy [.doc]

PARTNERZY

Organizator:


Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
www.haus.pl

Finansowanie:


Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji