Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychSpotkanie z legendami futbolu: Stanisławem Oślizło i Zygfrydem Szołtysikiem


Serdecznie zapraszamy 12 czerwca 2012 r. do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu na spotkanie z legendami górnośląskiego i polskiego futbolu: Stanisławem Oślizło i Zygfrydem „Zygą” Szołtysikiem – gwiazdami Górnika Zabrze i jednocześnie żywymi symbolami polskiej piłki nożnej.


 

 

 

HAUSbesuche – Spotkania DOMowe
Polska i niemiecka kultura w dialogu

Spotkanie z Stanisławem Oślizło i Zygfrydem Szołtysikiem

12 czerwca (wtorek) 2012 r. o godz. 11.00
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Sala Witrażowa
ul. 3 Maja 19, 41-800 Zabrze

 

 

Stanisław Oślizło urodzony w 1937 w Wodzisławiu Śląskim. Karierę futbolisty zaczynał w Górniku Radlin. Wyróżniał się elegancką grą i skromnością. Był wieloletnim kapitanem Górnika Zabrze i reprezentacji. Zaliczany jest do najlepszych piłkarzy w historii polskiej piłki nożnej. W zabrzańskich barwach aż ośmiokrotnie zdobywał mistrzostwo kraju oraz sześć razy Puchar Polski jako jedyny zawodnik i zdobył go z Górnikiem Zabrze na własność. Obecnie jest doradcą Zarządu Górnika Zabrze.

Zygfryd „Zyga” Szołtysik urodził się w 1942 r. w Trockenbergu, czyli Suchej Górze koło Radzionkowa. Fantastyczny technik, rekordzista w Górniku pod względem ilości ligowych występów (395). Jest najwybitniejszym śląskim piłkarzem wśród mikrusów. Z Górnikiem Zabrze aż siedem razy wywalczył mistrzostwo Polski, zdobywca złotego medalu na igrzyskach olimpijskich w Monachium. Stał się jednym z symboli nie tylko Górnika, ale i całej polskiej piłki nożnej.

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Górnik Zabrze serdecznie zapraszają w dniu 12 czerwca 2012 r. o godz. 11.00 na spotkanie z legendami Górnika Zabrze.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „HAUSbesuche – Spotkania Domowe” mającego na celu przybliżenie tematyki wspólnej, polsko-niemieckiej historii Górnego Śląska oraz prezentację dokonań w przestrzeni kultury i sztuki zarówno niemieckiej, jak i polskiej.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia (mailem, faksem bądź telefonicznie; formularz zgłoszeniowy znajduje się po prawej stronie) do dnia 8 czerwca 2012 r.« wsteczKONTAKT
Weronika Wiese, asystentka projektów
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej,
tel. 32 461 20 70, faks: 32 461 20 71,
e-mail: weronika.wiese@haus.pl
DO POBRANIA
Formularz zgłoszeniowy [.doc]
PARTNERZY

Muzeum Górnictwa


Kulb sportowy Górnik Zabrze