Logo DWPN 1%

Spotkanie z Andą Rottenberg
Dodaj do ulubionychW dniu 8 maja br. zapraszamy do Centrum Kultury Katowice na spotkanie z Andą Rottenberg. Nasz gość to "kobieta, która trzęsie polskim światem sztuki". Z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej oprowadzi nas po polsko-niemieckiej wystawie pt.: "Obok. Polska - Niemcy. 1000 lat historii w sztuce". Serdecznie zapraszamy!

HAUSbesuche - spotkania DOMowe.
Polska i niemiecka kultura w dialogu

Spotkanie z Andą Rottenberg.

8 maja (wtorek) 2012 r. o godz. 11.00
Sala 211, Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek
Plac Sejmu Śląskiego 2, 40-032 Katowice

 

"Kobieta, która od kilkudziesięciu lat trzęsie polskim światem sztuki" - tak często określa się Andę Rottenberg, polską historyk i krytyk sztuki oraz kuratorkę licznych wystaw. Przez wiele lat była dyrektorem Galerii Sztuki "Zachęta" w Warszawie, od 1998 roku jest przewodniczącą Fundacji Instytut Promocji Sztuki. Jej ostatnim osiągnięciem jest największa w historii relacji polsko-niemieckich wystawa pt.: "Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce" organizowana przez Martin-Gropius-Bau w Berlinie i Zamek Królewski w Warszawie. Wystawa powstała z okazji Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2011 roku. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu oraz Centrum Kultury Katowice serdecznie zapraszają w dniu 8 maja 2012 r. o godz. 11.00 na spotkanie z Andą Rottenberg, podczas którego nasz gość oprowadzi nas po wystawie z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej oraz wygłosi referat.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "HAUSbesuche - spotkania Domowe" mającego na celu przybliżenie tematyki wspólnej, polsko-niemieckiej historii Górnego Śląska oraz prezentację dokonań w przestrzeni kultury i sztuki zarówno niemieckiej, jak i polskiej.

Anda Rottenberg pochodzi z wielokulturowej polsko-żydowsko-rosyjskiej rodziny. W 1986 roku założyła jedną z pierwszych niezależnych polskich fundacji sztuki - "Egit". Była kuratorem polskich ekspozycji na Biennale w Wenecji, Stambule oraz Sao Paulo. W swoim pojmowaniu sztuki zawsze przeciwstawia się tradycyjnemu i akademickiemu myśleniu. Gdy kierowała Narodową Galerią Sztuki "Zachęta" (1993-2000), jej kontrowersyjne wystawy wywoływały reakcje ze strony polityków, jak np. wobec rzeźby Jana Pawła II Maurizio Cattelana, zaprezentowanej z okazji 100-lecia "Zachęty". Anda Rottenberg jest autorką książek, m.in. "Sztuka w Polsce 1945-2005" (2005) i "Przeciąg. Teksty o sztuce polskiej lat 80." (2009) oraz autobiografii pt.: "Proszę bardzo" (2009).

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia (mailem, faksem bądź telefonicznie; formularz zgłoszeniowy znajduje się poniżej) do dnia 4 maja br.
« wsteczKONTAKT
Agnieszka Mucha,
ifa-menedżer ds. kultury w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, tel. 32 461 20
70, faks: 32 461 20 71, e-mail: agnieszka.mucha@haus.pl

DO POBRANIA
Formularz zgłoszeniowy [.doc]

PARTNERZY

Partner projektu:


Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu