Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychDom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Goethe Instytut w Krakowie zapraszają na cykl 4 jednodniowych warsztatów pt.: "Górny Śląsk w czterech odsłonach: literacko, filmowo, historycznie oraz plebiscytowo".


Górny Śląsk w czterech odsłonach: literacko, filmowo, historycznie oraz plebiscytowo

Warsztaty dla nauczycieli i studentów dotyczące niemieckojęzycznych, śląskich pisarzy, filmowców, górnośląskiej historii oraz plebiscytu z 1921 roku.

Region Górnego Śląska oraz jego dziedzictwo jest ważnym elementem w ogólnym programie nauczania. Aby młody człowiek mógł ukształtować swoją osobowość oraz tolerancję w stosunku do innych kultur i społeczeństwa, należy mu uświadomić związek z dziedzictwem własnego regionu. Duża odpowiedzialność spoczywa na szkole, która stara się przekazać młodej generacji wiedzę zarówno na temat tradycji i zwyczajów, jak i znajomość regionalnej historii.

Celem projektu jest organizacja warsztatów dla nauczycieli i przyszłych pedagogów z województwa śląskiego, dotyczących przeprowadzenia kreatywnych zajęć z dziećmi i młodzieżą. W centrum projektu stoi merytoryczne i dydaktyczne przygotowanie nauczyciela do pracy z dziećmi i młodzieżą w obrębie historii lokalnej ojczyzny, kulturowej różnorodności i idących za tym konsekwencji, które wynikają z życia w bogatym kulturowo regionie.

W ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie cyklu 4 jednodniowych warsztatów w języku polskim. Prowadzącymi będą wybitni znawcy tematu:

PLEBISCYT NA GÓRNYM ŚLĄSKU w nawiązaniu do tegorocznej 90. rocznicy plebiscytu z 1921 r.
14 listopada 2011 roku (poniedziałek), godz. 15:00 - 20:00
Prowadzący: Dawid Smolorz,
germanista, autor licznych projektów i wydawnictw z zakresu historii i kultury Górnego Śląska oraz stosunków polsko-niemieckich

GÓRNY ŚLĄSK LITERACKO
18 listopada 2011 roku (piątek), godz. 15:00 - 20:00
Prowadząca: dr Małgorzata Wysdak, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Opole, Prezes Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Stowarzyszenia PRO LIBERIS SILESIAE w Raszowej

GÓRNY ŚLĄSK HISTORYCZNIE
21 listopada 2011 roku (poniedziałek), godz. 15:00 - 20:00
Prowadzący: dr Lech Krzyżanowski, Zakład Historii Najnowszej Uniwersytetu Śląskiego

GÓRNY ŚLĄSK FILMOWO
28 listopada 2011 roku (poniedziałek), godz. 15:00 - 20:00
Prowadzący: prof. zw. dr hab. Andrzej Gwóźdź,Kierownik Zakładu Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach Uniwersytetu Śląskiego

Miejsce warsztatów: Opole, Centralna Biblioteka Polsko-Niemiecka Caritas im. Josepha von Eichendorffa, ul. Szpitalna 7a . Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 10.11. br. telefonicznie pod numerem 32 461 20 70 lub pisemnie na adres: haus@haus.pl, fax: 32 461 20 71. Menedżerka projektu: Anna Niemiec. Szczegóły na stronie internetowej www.haus.pl.

 

Formularz uczestnictwa [.doc]

 

Partner:


Goethe Instytut w Krakowie« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej