Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychDom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z partnerami zorganizowali 26-28 lutego br. w Olsztynie pierwszą w swoim rodzaju symulację mającą na celu wspieranie udziału mniejszości niemieckiej w życiu politycznym p.t. "Dać głos mniejszości".


"Dać głos mniejszości" - gra symulacyjna26-28 lutego 2010 roku, Olsztyn

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa) wraz ze Związkiem Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur zorganizowali w dniach 26-28 lutego br. w Olsztynie pierwszą w swoim rodzaju symulację mającą na celu wspieranie udziału mniejszości niemieckiej w życiu politycznym p.t. "Dać głos mniejszości".

Ten interaktywny projekt, który odbył się w lutym 2010 roku w Olsztynie, miał też między innymi za zadanie rozwój międzypokoleniowego dialogu. Uczestnicy, niezależnie od wieku, wcielili się w różne role, aby ćwiczyć wyrażanie własnej opinii w dyskusji i debacie uświadamiając sobie tym samym, że w tym pluralistycznym, demokratycznym społeczeństwie również i oni mają głos. Ambitni politycy Platformy Obywatelskiej, pastor o nowoczesnych poglądach, dyplomatyczny Konsul Generalny RFN, przedstawicielka wojewody pełniąca rolę mediatora - młodzi czy starsi wiekiem, wszyscy uczestnicy projektu musieli na czas trwania symulacji reprezentować poglądy, które dyktowała im narzucona rola. Grupa zaangażowanych obywateli dyskutowała z przedstawicielami mniejszości niemieckiej, nowo wybrany, młody burmistrz ustosunkowywał się do drobiazgowych pytań dziennikarzy "Radia Magdalena", a świeżo upieczony przedstawiciel Towarzystwa Mniejszości Niemieckiej starał się sprostać oczekiwaniom swoich członków. Każda z 35 osób grająca swoją rolę zajmowała się jednym i tym samym, odpowiedzią na pytanie: Czy uda się stworzyć wspólny dom, dom spotkań i działalności kulturowej w fikcyjnym mieście Pierniki Małe? W grupie uczestników niemal całe województwo reprezentowały: Olecko/ Treuburg, Bartenstein/ Bartoszyce, Heilsberg/ Lidzbark Warmiński, Lötzen/ Giżycko, Angerburg/ Węgorzewo, Lyck/ Ełk, Deutsch Eylau/ Iława, Mohrungen/ Morąg, Pisz/ Johannisburg, Elbing/ Elbląg, Osterode/ Ostróda, Ortelsburg/ Szczytno, Sensburg/ Mrągowo, Neidenburg/ Nidzica, Allenstein/ Olsztyn, Preußisch Holland/ Pasłęk i Bischofsburg/ Biskupiec.

Zainteresowanie projektem przekroczyło oczekiwania organizatorów. Projekt został przedstawiony jako narzędzie edukacyjne z wielkim potencjałem, które wspiera emancypację społeczeństwa obywatelskiego. Stąd też cieszył się zainteresowaniem nie tylko uczestników - z 40 wniosków, tylko 35 zostały wzięte pod uwagę - lecz także polskiej i niemieckiej dyplomacji oraz działaczy mniejszości niemieckiej. Patronat honorowy nad projektem objęła Cornelia Pieper, Minister Stanu w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Zarówno ona jak i Ambasador RFN w Warszawie Michael Gerdts, wystosowali pisemne pozdrowienia dla uczestników. Osobiście w ceremonii otwarcia udział wzięli: Joachim Bleicker, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku; Wiktor Leyk, przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Marszałkowskiego, Szef Kancelarii Sejmiku; Bernard Gaida, Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (vdg); Norbert Rasch, Przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim (SKGD) oraz przedstawiciele trzech instytucji będących organizatorami projektu: Urban Beckmann, Kierownik działu Integracja i Media Instytutu Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa); Henryk Hoch, Przewodniczący Związku Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur (VDGEM); Rafal Bartek, Dyrektor Generalny Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej (DWPN).

Z oceny realizacji projektu wynika, że przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem: młodzi i starsi wiekiem uczestnicy bez wyjątków chwalili efekty symulacji. Wzrosła ich chęć zaangażowania się w życie polityczne i społeczne.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym przebiegiem symulacji: www.planspiel-minderheit.de

Organizatorzy:

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

IFA

Verband der Deutschen Gesellschaften in Ermland und Masuren (VDGEM)« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej