Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych"Europa - Polska i Niemcy - Górny Śląsk. Oblicza dziennikarstwa w wymiarze europejskim, (między)narodowym i regionalnym" - to temat tegorocznej edycji Polsko-Niemieckiej Akademii Dziennikarskiej, która odbędzie się dniach 12 - 17 września br.


Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce zapraszają do udziału w piątej edycji Polsko-Niemieckiej Akademii Dziennikarskiej. Tegorocznemu spotkaniu przyświecać będzie temat "Europa - Polska i Niemcy - Górny Śląsk. Oblicza dziennikarstwa w wymiarze europejskim, (między)narodowym i regionalnym". Partnerem po niemieckiej stronie jest GFPS e.V.

Polsko-Niemiecka Akademia Dziennikarska to sześciodniowe warsztaty skierowane do przyszłych dziennikarzy(rek, )studentek i studentów dziennikarstwa oraz kierunków pokrewnych. Na program spotkania składają się m. in. prezentacje, warsztaty prowadzone przez europejskich dziennikarzy oraz wizyty w redakcjach (z możliwością pracy nad własnym materiałem), które umożliwią pracę nad własnym warsztatem twórczym.

Polsko-Niemiecka Akademia Dziennikarska skupi się na czterech głównych celach:

1.) Teoretyczne i praktyczne przekazanie wiedzy o pracy dziennikarskiej. Obok już tradycyjnej możliwości stworzenia swojej własnej audycji radiowej w tej edycji akademii można będzie poznać od środka redakcję telewizyjną, radiową oraz redakcję gazety. W tym roku uczestnicy poznają pracę korespondenta zagranicznego, na czym polega jego polityczna i społeczna rola przy tworzeniu opinii publicznej w Europie lub w państwie, w którym w danym momencie się znajduje. Zaproszony w tym celu gość przedstawi również jakie predyspozycje powinien posiadać korespondent(ka) w obcym kraju. Ważnym elementem tegorocznej akademii jest kwestia etyki w dziennikarstwie oraz dyskusja o odpowiedzialności za słowo pisane. Mamy nadzieję, że razem z nami zadacie sobie Państwo te pytania: w jakim stopniu ekonomia i rynek wpływają na pracę dziennikarzy? Jakie niesie to za sobą konsekwencje?

2.) Przedstawienie dziennikarstwa w wymiarze europejskim, (między)narodowym i regionalnym Podczas tych wspólnych sześciu dni chcemy z Państwem pomyśleć nad następującymi pytaniami: W jakim stanie znajdują się media w Europie? Czy media ogólnoeuropejskie mają sens? Dokąd zmierza dziennikarstwo narodowe? Jak i w jakim stopniu media wpływają na polską i niemiecką politykę historyczną oraz na politykę współczesną? Następnie: jaką rolę pełnią lokalne media wobec rozwoju regionalnej tożsamości oraz życia politycznego i publicznego?

3.) Prezentacja Górnego ŚląskaWzajemnie zrozumienie się jest możliwe tylko poprzez wzajemną wiedzę o sobie. Z tego powodu zaplanowaliśmy wycieczki w obrębie Gliwic i ich okolicy. Poprzez te wycieczki chcemy Państwu przybliżyć wielokulturową płaszczyznę Górnego Śląska oraz pokazać przykład wspólnej polsko-niemieckiej historii. Jeden dzień akademii spędzą Państwo w Opolu, gdzie poznają Państwo członków Mniejszości Niemieckiej w Polsce, ich punkt widzenia na samych siebie oraz ich media. Aby zasięgnąć wstępnej informacji na temat miasta, w którym znajduje się biuro DWPN oraz w którym uczestnicy spędzą większość swojego czasu, zapraszamy do wejścia na następujące strony: http://de.wikipedia.org/wiki/Gliwice oraz http://www.digart.pl/tagi/Gliwice/ .

4.) Wspieranie dialogu polsko-niemieckiego Obok już wspomnianych aspektów ma nasz projekt jeszcze jeden cel, który jest łatwy ale nie mniej ważny. Chcemy Państwu , jako młodym dorosłym Niemcom i Polakom zagwarantować czas na zebranie wspólnych doświadczeń, jak również chcemy stworzyć płaszczyznę w celu poznania się, wymiany poglądów oraz do dyskusji. Pomimo wspaniałej pracy wykonywanej przez fundacje, instytuty, społeczeństwo oraz Rząd po obu stronach Odry nadal ważna jest możliwość spotkania się młodzieży z Polski i Niemiec

Program (format A5) [.doc]

Miejsce spotkania: Gliwice - Katowice - Tychy - Opole (Polska)
Termin: 12-17 września 2010 roku
Kontakt: Anita Loeser, menedżerka projektu, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. Bojkowska 37, 44-100 Gliwice, tel.: +48 32 2324902, faks: +48 32 461 20 80, e-mail: anita.loeser@haus.pl

 


Fundacja Konrada Adenauera w Polsce


Projekt współfinansowany jest ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

Partner:


GFPS e.V.

Patronat:

 

Patronat medialny:


Radio CCM


Radio Plus


Telewizja Silesia« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej