Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychDom Współpracy Polsko-Niemieckiej poleca: niedawno opublikowane zostały wyniki projektu z 2009 roku pt. "Schichten der Erinnerung", powstałego w ramach wspieranego przez fundację "Pamięć, odpowiedzialność, przyszłość" programu Geschichtswerkst


W 2009 roku program Geschichtswerkstatt Europa poświęcony został badaniom "warst pamięci" ("Schichten der Erinnnerung"). Dwadzieścia osiem międzynarodowych drużyn sprawdzało, jak dziś Europa wspomina liczne akty przemocy oraz jak mieszkańcy wsi, miast i regionów wspominają terror, opór, opozycję, świadectwa odwagi cywilnej i solidarności w dwudziestym wieku.

Do innych pytań stawianych podczas spotkania należało m. in:, w jaki sposób przedstawiane są ów wspomnienia w muzeach, poprzez zabytki i inne miejsca? Jakie wzorce pamięci kształtowane są z pokolenia na pokolenie w różnych kulturach? Jak zmienia się sposób nauczania historii wraz ze śmiercią ostatnich świadków II wojny światowej.Trzy wybrane przykłady zeszłorocznych spotkań o polsko-niemieckim tle:

"Geschichtswerkstatt Europa" to program fundacji "Pamięć, odpowiedzialność, przyszłość", która wspiera międzynarodowe projekty służące badaniu kultury pamięci w Europie. Jej celem jest dialog między młodymi Europejczykami o różnicach i podobieństwach w narodowych, regionalnych i lokalnych wspomnieniach o aktach przemocy dwudziestego wieku. W programie każdego roku pojawiają się warte wsparcia projekty o zmieniających się treściach. W tym roku tematem przewodnim są "Ścieżki pamięci".

 « wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej