Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychZ przyjemnością informujemy, iż już ponownie dostępny jest album p.t. "Górnośląscy potentaci - dziedzictwo Ballestremów. Die oberschlesischen Großindustriellen - das Erbe der Ballestrems" - publikacja Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.


Publikacja Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej - album poświecony rodzinie von Ballestrem p.t. "Górnośląscy potentaci - dziedzictwo Ballestremów. Die oberschlesischen Großindustriellen - das Erbe der Ballestrems"

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej ma przyjemność poinformować, iż na rynku wydawniczym ponownie pojawił się dwujęzyczny album poświęcony rodzinie von Ballestrem p.t. "Górnośląscy potentaci - dziedzictwo Ballestremów. Die oberschlesischen Großindustriellen - das Erbe der Ballestrems". Potrzeba dodruku naszej publikacji, która po raz pierwszy ukazała się w 2008 roku, wynikła z faktu, iż album ten spotkał się z ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród Gliwiczan, ale również ze strony mieszkańców innych regionów Śląska oraz znalazł uznanie miłośników i znawców historii Gliwic.

Kim była rodzina Ballestremów i jak wiele śladów jej działalności możemy odnaleźć aktualnie na Śląsku? Wszystkie zasługi dla historii Górnego Śląska idące za wszechstronną działalnością rodziny Ballestremów są świadectwem, jak wielkie jest ich znaczenie dla naszego rejonu. Pałace, kościoły, osiedla mieszkaniowe, szpitale, szkoły, biblioteki - wiele ze świetnie znanych nam budynków istniejących w naszym górnośląskim krajobrazie jest dowodem na duże zaangażowanie tej wyjątkowej rodziny w rozwój gospodarczy i społeczny naszego regionu. Jednak dziś wiedza na ten temat jest bardzo znikoma i niewielu mieszkańców miejscowości, które onegdaj podlegały majoratowi Ballestremów, ma świadomość przeszłości swojego najbliższego otoczenia. Stąd pomysł na wydanie niniejszego albumu.

Album pełen jest pięknych fotografii poprzedzonych krótkimi rysami historycznymi. Kwestie merytoryczne konsultowane były m.in. z żyjącym potomkiem rodziny Ballestremów, hrabią Mikołajem von Ballestrem, który jest także autorem słowa wstępnego. Publikacja ma charakter dokumentacyjny - zdjęcia wykonane w latach 2006-2008 pokazują stan, w jakim aktualnie znajdują się budynki ufundowane przez Ballestremów. Nie bez znaczenia jest także aspekt edukacyjny i poznawczy książki, ponieważ dzięki niej te doskonale znane nam obiekty możemy zobaczyć w nowym świetle - jako wyjątkowe pamiątki, nadal urzekające i stanowiące o specyfice górnośląskiego krajobrazu. Odwiedzając zarówno pałace, dawne siedziby rodziny, jak i kolonie robotnicze czy kościoły zbudowane z inicjatywy Ballestremów, autorzy dowodzą ich ogromnego zaangażowania, dbałości o funkcjonalność i urodę zagospodarowywanych miejsc, ale i troski o zrównoważony rozwój całego podlegającego im obszaru.

W naszym przekonaniu lektura tego albumu może stać się kolejną, atrakcyjną okazją do odkrywania tajemnic regionu, jak również refleksji nad bogactwem dziedzictwa kulturowego mającego wpływ na naszą tożsamość. Temat wieloletniej, choć często zapomnianej, działalności górnośląskich potentatów na Śląsku wpisuje się bowiem w aktualne zagadnienia dotyczące Śląska.

Pomysłodawcy projektu (autorzy zdjęć i tekstów): Beata Skrzypek i Paweł Pomykalski; współpraca Tomasz Kiełkowski (studenci Uniwersytetu Śląskiego).

Cena albumu: 39 złAlbum można nabyć w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach, ul. Bojkowska 37; kontakt: tel. 32 2324902 / 4612070, fax: 32 2324901 / 4612071, e-mail: haus@haus.pl. Istnieje także możliwość sprzedaży wysyłkowej albumu.

Wydawca:

Dom Współpracy Polsko-NiemieckiejPartnerzy projektu:

Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu

Fundacja Współpracy Polsko - Niemieckiej« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej