Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych"Wybory samorządowe 2010 z perspektywy młodzieży mniejszości niemieckiej"


W dniach 14-16 maja 2010r. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce zorganizował spotkanie nt.: "Wybory samorządowe 2010 z perspektywy młodzieży mniejszości niemieckiej".

Ordynacja wyborcza w Polsce, samorząd terytorialny, strategia kampanii wyborczej, wizerunek polityczny - to niektóre z zagadnień, które omówione zostały w ramach spotkania. Ważnym punktem programu było piątkowe "spotkanie przy kominku" z prof. Jerzym Stępień, prawnikiem, Sędzią Trybunału Konstytucyjnego w latach 1999-2008 i jego Prezesem w latach 2006-2008, Senatorem RP I i II Kadencji oraz współtwórcą reformy samorządu terytorialnego. Profesor  Stępień opowiadał o trudnej drodze do ukształtowania się reformy, która weszła w życie 1 stycznia 1999 i wprowadziła 3-stopniową strukturę podziału terytorialnego.  Gośćmi "spotkania przy kominku" byli również: Ryszard Galla, Poseł RP i Prezes Zarządu DWPN, Helmut Paisdzior, Poseł RP w latach 1991-1997 oraz Józef Swaczyna, Starosta Strzelecki. Młodzi ludzie z zainteresowaniem słuchali wypowiedzi obecnych gości i zadawali wiele pytań, które stworzyły ciekawą dyskusję.

Warsztat, który odbył się w sobotę poświęcony był marketingowi politycznemu w Polsce a poprowadził go dr Sergiusz Trzeciak, wykładowca marketingu politycznego w Collegium Civitas w Warszawie. Podczas warsztatu omówione zostały rodzaje wyborów, typy wyborców, podstawy organizacyjne strategii wyborczej, pomysły na zorganizowanie i przeprowadzenie kampanii wyborczej oraz narzędzia kampanii wyborczej. W niedzielę  uczestnicy zastosowali wiedzę teoretyczną w sposób praktyczny, samodzielnie przygotowując symulowaną kampanie wyborczą.

Gośćmi niedzielnej dyskusji byli: Józef Kotyś, Wicemarszałek Województwa Opolskiego,  Bernard Gaida, Przewodniczący, Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno -Kulturalnych w Polsce, Marcin Lippa, Przewodniczący, Towarzystwa Społeczno-Kulturalne Niemców w woj. śląskim, Walter Stannek, Wiceprzewodniczący, Towarzystwa Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim oraz Józef Swaczyna, Starosta Strzelecki. Dr Lech Rubisz, moderator spotkania, wyjaśnił uczestnikom czym jest polityka, z jakich części się składa i zadając pytanie: "Czy MN jest organizacją polityczną czy działa w sferze publicznej?", oddał dyskutantom głos. Każdy z gości przedstawił swój punkt widzenia, jeśli chodzi o działalność polityczną MN. Uczestnicy byli zgodni, że MN jest organizacją polityczną, posiada określone cele i założenia, które realizowane są poprzez jej działalność. MN musi angażować się politycznie, by nie utracić swojej pozycji na arenie politycznej. Ważna dla uczestników była wypowiedź Starosty  Swaczyny, który zachęcał szczególnie młodych ludzi, do angażowania się w politykę, w działalność MN. Zwrócił również uwagę na to, że mniejszość niemiecka powinna być dumna mając swoich przedstawicieli na poziomie sejmu, powiatu i gminy.

Podsumowując - szczególnie ważnym zadaniem przed wyborami samorządowymi jest zmobilizowaniem członków MN do aktywnego udziału w działalności politycznej MN, w tym zaangażowanie szczególnie ludzi młodych, kształcenie liderów, którzy nie będą bali się "wyjść na zewnątrz" i podjąć się pracy na szeroko pojętej arenie politycznej.

Spotkanie było doskonałą okazją ku temu, by w gronie aktywnych i zaangażowanych osób podyskutować na aktualne tematy nurtujące członków mniejszości niemieckiej, jak również na temat zbliżających się wyborów samorządowych.

Spotkanie współfinansowane było również przez Fundację Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych.

Szczegółowe informacje:

Patrycja Wiencek
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. 1 Maja 13/2, 45-068 Opole
tel.: (77) 40 25 105, faks: (77) 40 25 115

e-mail: patrycja.wiencek@haus.pl

 « wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej