Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych23 kwietnia br w Kinie ROMA w Zabrzu odbyła się uroczysta premiera dokumentalnego filmu Michała Majerskiego pt. "Oberschlesien - kołocz na droga".


Film Michała Majerskiego to poruszająca opowieść o Górnoślązakach - tych, którzy po II wojnie światowej postanowili wyjechać do Niemiec oraz tych, którzy postanowili pozostać w Polsce. Między wierszami, w rozmowach z bohaterami filmu nieustannie pojawiają się pytania o tożsamość, dom, poczucie przywiązania do ziemi. Autor w ciekawy sposób zestawia obok siebie doświadczenia tych, którzy wyjechali oraz tych, którzy tutaj pozostali lub po latach postanowili powrócić. Ciekawe jest także porównanie przeżyć pokolenia, które po latach powróciło na Górny Śląsk z doświadczeniami ich dzieci, które ze względu na przeprowadzkę musiały pozostawić swoich przyjaciół i świat, w którym się wychowały.

Ze względu na aktualną tematykę premiera filmu wypełniła salę Kina ROMA po brzegi. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 osób, w tym także dziennikarze i politycy lokalni. Po premierze publiczność mogła wysłuchać rozmowy reżysera oraz zaproszonych gości występujących w filmie - ks. Infułata Pawła Pyrchały, dr. Jerzego Gorzelika oraz Michała Smolorza. Dyskusję poprowadził Krzysztof Karwat.

Po zakończeniu oficjalnej premiery osoby obecne przy powstawaniu filmu wraz z reżyserem przeniosły się do galerii Cafe Silesia, by przy śląskim kołoczu kontynuować rozmowy o Śląsku.« wsteczKONTAKT
Krzysztof Duda, menedżer projektów,

tel. 32 2324902 / 4612070,

fax: 32 2324901 / 4612071,

e-mail: krzysztof.duda@haus.pl

PARTNERZY


Film powstał dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.