Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychDom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Dom Kultury w Ozimku zapraszają 22 czerwca br. w ramach prezentacji wystawy "Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach" na wycieczkę szlakiem dawnej granicy polsko-niemieckiej.


"Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach"
Wycieczka
22 czerwca br.
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. Bojkowska 37 (Nowe Gliwice)
Gliwice

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Dom Kultury w Ozimku zapraszają 22 (wtorek) czerwca br. w ramach prezentacji wystawy "Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach" na podróż z przewodnikiem wzdłuż granicy wytyczonej w latach 20. XX wieku - wraz z omówieniem historycznego kontekstu, jak i do podjęciem tematu tożsamości górnośląskiej czy tolerancji w odniesieniu do złożonej wielokulturowości regionu.

Serdecznie zapraszamy:

22 czerwca (wtorek) br.:

godz. 9:45 - zbiórka; Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. Bojkowska 37 (Nowe Gliwice), Gliwice
godz. 10:00 - początek wycieczki szlakiem dawnej polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku

Liczba miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane prosimy koniecznie o potwierdzenia uczestnictwa.

Kontakt i zgłoszenia (do 18 czerwca; telefoniczne, faksem bądź mailem; formularz zgłoszenia znajduje się poniżej): Sylvia Wzietek, menedżerka ds. kultury ifa w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, tel. 32 2324902, fax: 32 2324901; e-mail: sylvia.wzietek@haus.pl.

 Formularz zgłoszeniowy [.doc]

Organizatorzy:


Dom Kultury w Ozimku

Partner:


Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu - "sfinansowano ze środków Konsulatu Generalnego RFN we Wrocławiu"

 

O wycieczce szlakiem dawnej granicy
polsko-niemieckiej

Trasa wycieczki prowadzi przez dawne przygraniczne miejscowości, które w latach 1922-1939 należały do niemieckiej części Górnego Śląska (Gliwice, Zabrze, Zaborze, Biskupice) oraz do części polskiej (Pawłów, Kończyce, Ruda, Rudzka Kuźnica). W czasie tej trzygodzinnej podróży dawna granica zostanie kilkakrotnie przekroczona. Po drodze zaplanowano kilka przystanków w miejscach szczególnie kuriozalnego wytyczenia owej granicy jak np.: przy Kopalni Makoszowy w Zabrzu (której brama funkcjonowała jako przejście graniczne), w Rudzie Śląskiej, gdzie w przydomowym ogródku można zobaczyć oryginalny kamień graniczny oraz w Gliwicach Sośnicy, gdzie uczestnicy wycieczki zwiedzą ostatnią w ówczesnych Niemczech stację kolejową tuż przy dawnej granicy z Polską.*

Poprzez wycieczkę Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej chce przybliżyć ten prawie całkowicie zapomniany rozdział historii górnośląskiej, kiedy to zrośnięty od stuleci, wielokulturowy region przez 17 lat musiał funkcjonować w ramach dwóch organizmów państwowych.

Zapraszając na wycieczkę chcemy pokazać przede wszystkim codzienność ówczesnych mieszkańców żyjących po obu stronach granicy. Uczestnictwo w wycieczce jest swoistą podróżą w czasie, w lata 20. i 30. po to, aby wyobrazić sobie, co taki podział regionu mógł także na co dzień oznaczać dla żyjących wówczas Górnoślązaków.

(* trasa może ulec niewielkim zmianom)« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej