Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych30 września br. na terenie Nowych Gliwic odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "10 rozmów o Europie" z udziałem prof. dr RITY SÜSSMUTH, byłej Przewodniczącej Bundestagu.


Spotkanie z cyklu "10 rozmów o Europie"z okazji 5-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskieji10-lecia istnienia Centrum Europejskiego Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej orazuroczyste otwarcie nowej siedziby Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach

30 września br. (środa) o godz. 11.45 w kolejnym spotkaniu z cyklu "10 rozmów o Europie" udział wzięła prof. dr RITA SÜSSMUTH, była Przewodnicząca Bundestagu. Spotkanie miało miejsce w Galerii budynku nr 4 (Maszynownia) na terenie Nowych Gliwic.

W spotkaniu z prof. Ritą Süssmuth uczestniczyło około 150 osób, w tym młodzież, nie zabrakło także licznych przedstawicieli władz samorządowych, świata nauki, kultury i polityki, organizacji pozarządowych oraz kościoła katolickiego i mniejszości niemieckiej. Spotkanie otworzyli: Rafał Bartek, dyrektor generalny Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Falk Altenberger z Fundacji Konrada Adenauera w Polsce.

Rozmowę z prof. Süssmuth poprowadził Cornelius Ochmann, ekspert w dziedzinie Europy Środkowo-Wschodniej, członek Zarządu Domu, ekspert Fundacji Bertelsmanna. Prof. Süssmuth odpowiadała na pytania dotyczące wyników wyborów do Bundestagu (które miały miejsce 27 września) oraz ich wpływu na rozwój stosunków polsko-niemieckich, szczególnie w kwestii polityki europejskiej; w przededniu ponownego referendum w Irlandii, rozmowa tyczyła się także wokół szans na wspólną politykę wschodnią w przypadku pozytywnego wyniku w/w referendum i roli w niej polsko-niemieckiej współpracy. Nie zabrakło także pytań dotyczących roli Bundestagu w budowaniu nowego rządu oraz doświadczeń gościa - jako byłej Przewodniczącej Bundestagu - w tej dziedzinie. Prof. Suessmuth mówiła także w swoich wypowiedziach o problemie energii atomowej i podejściu Niemiec do tematu amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Po spotkaniu zgromadzeni goście przeszli do budynku obok (budynek nr 3, Cechownia), gdzie znajduje się aktualnie nowa siedziba Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, i w którym odbyło się jej uroczyste otwarcie - z udziałem m.in. Wiktora Pawlika, wiceprezesa Zarządu DWPN, Zygmunta Frankiewicza, Prezydenta Miasta Gliwice, Ludwiga Neudorfera, Konsula RFN w Opolu, dr. Albrechta Lemppa, dyrektora Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, dr. inż. Tadeusza Grabowieckiego, Rektora Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości oraz Bogdana Traczyka, Prezesa Agencji Rozwoju Lokalnego.

Wiele ciepłych zdań zostało skierowanych pod adresem Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, nie zabrakło też słów zachęty do jeszcze lepszego działania i sprostania kolejnym wyzwaniom. Dziękujemy!

Reportaż zdjęciowy ze spotkania z prof. Ritą Süssmuth, 30 września br.

O cyklu "10 rozmów o Europie".

Chcąc uczcić 5-tą rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i zarazem 10-lecie istnienia Centrum Europejskiego Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej realizujemy - we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera - cykl spotkań pod wspólnym tytułem "10 rozmów o Europie", do udziału w których każdorazowo zapraszamy jedną z osobistości polskiego i niemieckiego, a także europejskiego świata polityki, nauki i mediów. Z zaproszonym gościem rozmawiamy o Europie, Unii Europejskiej i jej mieszkańcach, europejskiej polityce, gospodarce, kulturze, a także o fascynacji Europą i ideą Wspólnej Europy. Nie bez znaczenia podczas spotkania są tematy dotykające najbardziej aktualnych zagadnień i wyzwań politycznych, społecznych i gospodarczych, a w tym spraw dotyczących miejsca i roli Polski oraz Niemiec w UE oraz stosunków polsko-niemieckich w ramach członkostwa w Unii Europejskiej. By uczcić 5-tą rocznicę przystąpienia Polski do UE, tematem rozmów są również negocjacje Polski z UE, wydarzenia towarzyszące włączeniu Polski w struktury UE i przemiany - gospodarcze, społeczne, polityczne, jakie zaszły w naszym kraju w okresie przedakcesyjnym oraz po 1 maja 2004 roku.

Kontakt: Anna Antoniak-Tannenberg, Koordynatorka biura w Gliwicach, tel. 32 2324902 / 4612070, fax: 32 2324901 / 4612071, e-mail: anna.antoniak@haus.pl.

Współorganizator :

Fundacja Konrada Adenauera w Polsce

Patronat medialny:

Nowiny Gliwickie

Radio CCM« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej