Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychDom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce zorganizował konferencję: "Pamięć o Pojednaniu w Krzyżowej w 1989 r. - jako wspólne wyzwanie Polaków i Niemców"


Konferencja organizowana z okazji 20-lecia Mszy Pojednania w Krzyżowej/Kreisau miała na celu próbę retrospektywnego spojrzenia na wydarzenia z 12 listopada 1989 r.

Goście konferencji zastanawiali się nad tym, co zostało z ducha pojednania w Krzyżowej 20 lat temu, kiedy to w homilii wygłoszonej przez Ks. Alfonsa Nossola, wtedy Biskupa Opolskiego padły słowa: "Iść razem - pojednani w prawdzie i miłości". Czy po 20 latach podejmowanego wciąż na nowo trudnego dialogu, Polacy i Niemcy osiągnęli pełne wzajemne zrozumienie?

Udział w naszej konferencji wzięli: Arcybiskup, ks. prof. dr hab. Alfons Nossol, prof. dr Georg Milbradt, Premier Kraju Związkowego Saksonii w latach 2002-2008, Bernard Brasack, Konsul Generalny RFN we Wrocławiu, Adam Krzemiński, publicysta, Dominik Kretschmer, przedstawiciel Fundacji "Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego", oraz Richard Urban, uczestnik pamiętnej Mszy w Krzyżowej.

12 listopada 1989 r., w Krzyżowej symbolicznie rozpoczął się proces budowania polsko-niemieckiego zaufania. Po 20 latach wciąż jest to aktualne wyzwanie dla naszych narodów.

Kontakt: Izabela Marzodko, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. 1 Maja 13/2, 45-068 Opole, tel.: 77 402 51 05, faks: 77 402 51 15, e-mail: iza. marzodko@haus.pl.

Współorganizator:


Fundacja
Konrada Adenauera w Polsce« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej