Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychMuzeum w Gliwicach oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zapraszają na wystawę fotografii "DOWODY TOŻSAMOŚCI - odsłona 2" Aneta Grzeszykowska / Joachim Schmid.


Wystawa fotografiiDOWODY TOŻSAMOŚCI - odsłona 2Aneta Grzeszykowska / Joachim Schmid8 - 29 kwietnia br.

Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a

Muzeum w Gliwicach oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zapraszają od 8 do 29 kwietnia br. na wystawę "DOWODY TOŻSAMOŚCI - odsłona 2" Aneta Grzeszykowska / Joachim Schmid. Wystawa prezentowana jest w Willi Caro, ul. Dolnych Walów 8a.

"Dowody Tożsamości" to druga z cyklu ekspozycja fotograficzna przedstawiająca prace artystów zajmujących się problemem tożsamości.

Tym razem do Czytelni Sztuki zaproszona została polska fotografka młodego pokolenia - Aneta Grzeszykowska oraz Joachim Schmid - niemiecki socjolog-artysta.

Kwietniowa ekspozycja skupia się na zagadnieniu tożsamości człowieka postrzeganej przez pryzmat wizerunku, wyglądu w wymiarze osobistym. Zaprezentowana zostanie seria portretów nieistniejących osób autorstwa Anety Grzeszykowskiej. Artystka, poprzez komputerową manipulację obrazem i perfekcyjne dopracowanie szczegółu, tworzy byty pozorne - fikcyjne postaci, których istnienie zależy wyłącznie od widza, od siły złudzenia wywołanego w jego świadomości.

Fotografie Grzeszykowskiej zostaną zestawione z pracami Joachmia Schmid'a, do których, co znamienne dla jego twórczości, wykorzystuje fotografie znalezione. Stare, podarte na wpół studyjne portrety - wykonane prawdopodobnie do dokumentów tożsamości - układa tak, że powstaje nowy, podwójny portret. Połączone w nim ze sobą cechy zewnętrzne dwóch osób, stwarzają niepokojący obraz nowej, nieistniejącej tożsamości. Osoby prawdopodobnej, choć nieprawdziwej - możliwej, ale wirtualnej.

Konfrontując ze sobą prace Schmid'a i Grzeszykowskiej wystawa ma wzbudzać wątpliwość, burzyć nasze przeświadczenie o prawdziwości tego kogo i co widzimy.

Aneta Grzeszykowska ur. 1974, ukończyła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1999 współpracuje przy projektach artystycznych z Janem Smagą. Głównym medium działania Anety Grzeszykowskiej jest fotografia, ale traktowana instrumentalnie jako narzędzie do realizacji zaawansowanych artystyczno-ontologicznych ćwiczeń.

Joachim Schmid ur. 1955, jest absolwentem kierunku Komunikacji Wizualnej przy Fachhochschule für Gestaltung Schwäbisch Gmünd and Hochschule der Künste Berlin. Od lat w obszarze jego największych zainteresowań znajduje się recycling fotografii zużytych, znalezionych. W 1990 stworzył Instytut na Rzecz Przetwarzania Zużytych Fotografii mający na celu bezpieczne dla środowiska, masowe utylizowanie bądź przetwarzanie niepotrzebnych fotografii.

 

Kurator wystawy: Magdalena Sokalska

Fotografie Anety Grzeszykowskiej prezentujemy dzięki uprzejmości Galerii RASTER

Organizator:

Partnerzy projektu:

Instytut Goethego w Krakowie

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

Patronat medialny:

 


« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej