Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychPremiera filmu dokumentalnego Michała Majerskiego pt. "Oberschlesien - kołocz na droga"


23 kwietnia br. (piątek) o godz. 18.00
Kino Roma
ul. Zygmunta Padlewskiego 4, Zabrze

Michał Majerski, Urząd Miasta Zabrze oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej serdecznie zapraszają 23 kwietnia br. o godz. 18.00 do Kina Roma w Zabrzu na premierę filmu dokumentalnego Michała Majerskiego pt. "Oberschlesien - kołocz na droga".

Film "Oberschlesien - kołocz na droga" Michała Majerskiego tworzy ostatnią część osobistej trylogii filmowej, w której reżyser koncentruje się na ludzkich losach i osobistych relacjach pomiędzy Polakami i Niemcami. Nawiązując formalnie i treściowo do swoich poprzednich filmów podejmuje ponownie pytanie o znaczenie pamięci dla ocalenia siebie i własnych korzeni. W poszukiwaniu odpowiedzi Majerski powraca z Niemiec do miejsca swojego dzieciństwa - na Górny Śląsk. Podobnie, jak w poprzednich filmach, w centrum zainteresowania autora staje głębokie emocjonalne zakorzenienie człowieka w swoim miejscu i traumatyczny wpływ tych powiązań na jego losy. W dokumencie "Oberschlesien - kołocz na droga" wmiejsce opustoszałych i melancholijnych krajobrazów polskiego Pomorza obecnych w poprzednich filmach reżysera, pojawiają się przemysłowe krajobrazy Górnego Śląska.

Region Górnego Śląska przez lata był synonimem konfliktów polsko-niemieckich. Od czasów Plebiscytu w 1921 roku do otwarcia granic państwowych w 2007 roku, polskie i niemieckie interesy zderzały się tu nieustannie. Przesuwające się granice i pomieszana tożsamość Ślązaków były głównym zarzewiem konfliktów.

Jak jest dzisiaj? Zacząć by trzeba od tego, jakie są jego dzisiejsze granice i gdzie leżą te ziemie, ten region, o którym się słyszy, że tam umarła Oma, urodził się bracik, a ciotki i ujki musieli wyjechać do rajchu i potracili majątki. Kiedy dzisiaj jedzie się odnowioną autostradą z Niemiec, to żaden szyld czy znak drogowy nie mówi gdzie Śląsk się zaczyna lub kończy. Gdzie wobec tego on leży, a może już go nie ma skoro niemal wszyscy etniczni Górnoślązacy wyjechali lub uciekli do Niemiec - albo się spolszczyli? Jaka kultura wypełniła te luki? Kto ocalał, kto mieszka na tych ruinach, które jeszcze nie tak dawno było znaczącym regionem z dwunastoma noblistami?

Aby tę zagadkę rozwiązać Michał Majerski przyjechał na trzy miesiące z kamerą na Górny Śląsk. Szukał śladów i ludzi, którzy mogliby mu opowiedzieć, co się stało po wojnie ze Śląskiem i jego specyficzną wielojęzyczną kulturą, gdzie się ona podziała. Dlaczego nie spełniły się nadzieje Ślązaków na zmiany, na większą niezależność po otwarciu granic z Europą? Dlaczego panuje tu fobia przed niemiecką kulturą? Jakie nadzieje na przyszłość mają mieszkańcy Śląska, którzy odczuwają z nim emocjonalny związek?

Michał Majerski

Jeśli chcecie Państwo przekonać się czy i w jaki sposób udało się reżyserowi, Michałowi Majerskiemu, odpowiedzieć na te oraz inne pytania dotyczące identyfikacji regionalnej Górnego Śląska i tożsamości jego aktualnych mieszkańców - zapraszamy na premierę filmudokumentalnego pt. "Oberschlesien - kołocz na droga", 23 kwietnia br. (piątek) o godz. 18.00 do Kina Roma w Zabrzu.

Zwiastun filmu http://www.youtube.com/watch?v=2V4bDIUxcDQ

Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa (mailem, faksem bądź telefonicznie - formularz zgłoszeniowy znajduje się poniżej) do dnia 21 kwietnia br.

Kontakt: Krzysztof Duda, menedżer projektów, tel. 32 2324902 / 4612070, fax: 32 2324901 / 4612071, e-mail: krzysztof.duda@haus.pl

 

Formularz zgłoszeniowy [.doc]

 

Film powstał dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

 

Współpraca podczas premiery:

Samorząd Miasta Zabrze

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

 


« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej