Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychPrezentacja wystawy "Eduard Pant - zwycięzca po latach. Opowieść o polityku i człowieku polsko-niemieckiego pogranicza".


"Eduard Pant - zwycięzca po latach.Opowieść o polityku i człowieku polsko-niemieckiego pogranicza" Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera, ul. Krakowska 24, Opole

Dom Współpracy Polsko - Niemieckiej oraz Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera zapraszają do 10.02.2010 na prezentację wystawy "Eduard Pant - zwycięzca po latach. Opowieść o polityku i człowieku polsko-niemieckiego pogranicza".

Eduard Pant, urodzony w 1887 r. w Witkowicach koło Morawskiej Ostrawy, a zmarły w 1938 r. w Katowicach był z zawodu nauczycielem gimnazjalnym, a z pasji działaczem społecznym i politycznym, wizjonerem i nieugiętym orędownikiem polsko-niemieckiego porozumienia, uważał Śląsk za swoją ojczyznę i wspierał jej rozwój jako "Niemiec w Polsce". Osiągnął godność senatora Rzeczypospolitej Polskiej, był posłem na Sejm Śląski.

Wernisaż wystawy poświęconej tej wybitnej postaci odbył się 1 grudnia 2008 roku w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. W ramach wystawy zaprezentowane zostały etapy życia Eduarda Panta; w szczególny sposób zostało wyakcentowane jego polityczne zaangażowanie w latach 20-tych i 30-tych XX wieku, kiedy to zarówno wstawiał się za przyznanymi przez Konwencję Genewską niemieckie we wspólnej prawami dla niemieckiej społeczności na polskim Górnym Śląsku (województwo śląskie), jak i wspierał porozumienie polsko- ojczyźnie.

Wystawa prezentuje nie tylko tragiczną historię życia i działalności Eduarda Panta, który był prześladowany przez nacjonalistyczne ugrupowania polskie, zaś przez niemieckich nacjonalistów nazwany zdrajcą - na wystawie główny bohater przedstawiony jest przede wszystkim jako polityk, wizjoner i nieugięty orędownik polsko-niemieckiego porozumienia.

Za polityczną bezkompromisowość i wierność swym ideałom Eduard Pant zapłacił wysoką cenę zarówno za życia, jak i po śmierci. W komunistycznej Polsce nie było miejsca na pamięć o Niemcu, który z jednej strony nigdy nie akceptował Hitlera jako przywódcy swojego narodu, a z drugiej zaciekle walczył o prawa swych ziomków żyjących jako mniejszość w II Rzeczpospolitej. Przez długi czas mogło się wydawać, że Pant był politycznie naiwnym idealistą. Ale ostatecznie to jemu historia przyznała rację. Europa, w której dziś żyjemy, jest tego najlepszym potwierdzeniem.

Wystawę można wypożyczać w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach, Kontakt oraz informację: Sylvia Wzietek, ifa-medżerka ds. kultury w DWPN,  ul. Bojkowska 37 (Nowe Gliwice), tel. 32 2324902 / 4612070, fax: 32 2324901 / 4612070, e-mail: sylvia.wzietek@haus.pl.

 « wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej