Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych"HAUSbesuche - spotkania DOMowe. Polska i niemiecka kultura w dialogu". Gościem spotkania była polsko-niemiecka malarka Mauga Houba-Hausherr


HAUSbesuche - spotkania DOMowePolska i niemiecka kultura w dialogu

20 października br. (wtorek), godz. 17.00Polskie Radio Katowice, ul. Ligonia 29

20 października br. w ramach cyklu spotkań "HAUSbesuche - spotkania DOMowe" odbyła się impreza zorganizowana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Radio Katowice, Konsulat Generalny we Wrocławiu i Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej (GFPS). O godzinie 17.00, w galerii Radia Katowice otwarta została wystawa obrazów polsko-niemieckiej malarki Maugi Houba-Hausherr. Artystka wystawiła ponad 30 swoich prac.

Przed oficjalnym powitaniem gości przez Macieja Szczawińskiego z Radia Katowice i Sylvię Wzietek z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach była okazja do indywidualnego zwiedzenia wystawy oraz porozmawiania z artystką na temat jej obrazów. W sali konferencyjnej Radia Katowice przeprowadzono z malarką rozmowę na temat jej życia i twórczości. Podczas luźnej rozmowy pomiędzy Maciejem Szczawińskim a Maugą Houba-Hausherr publika poznała interesujące motywy z życia artystki. Mauga urodziła się w Katowicach, a dzieciństwo spędziła w Opolu. I pomimo że od 25 lat mieszka w Niemczech, to chętnie i często odwiedza miejsca związane z jej dzieciństwem i młodością. W rozmowie podkreśliła, że czuje się przede wszystkim Europejką i tym samym postrzega swoje wizyty na Śląsku nie jako "powrót", a raczej jako całkiem zwyczajną podróż. Po krótkiej konwersacji Ewa Parma przedstawiła gościom swoje wiersze zainspirowane obrazami Maugi. Interesującym jest fakt, iż z upływem czasu artystki zaczęły się nawzajem inspirować i Muga również tworzy pod wpływem niektórych wierszy Ewy Parmy. Po tej momentami nostalgicznej rozmowie była jeszcze możliwość przyjrzenia się obrazom artystki i porozmawiania z nią przy lampce wina.

Na potrzeby wystawy w Katowicach Mauga Houba-Hausherr udostępniła ponad 30 swoich dzieł, które zdaniem autorki zainspirowane zostały pełnym kolorów i form ekspresjonizmem. Wystawa w galerii Radia Katowice "Na żywo", na ul. Ligonia 29, otwarta jest bez przerwy do 16 listopada br. Wstęp wolny.

Kontakt: Anita Loeser, menedżerka projeków, tel. 32 2324902 / 4612070, fax: 32 2324901 / 4612071, e-mail: anita.loeser@haus.pl

Artystka Mauga z zainteresowanym gościem i obrazem "Grenzgänger /
Przekraczający granice"

Maciej Szczawiński, Radio Katowice, w rozmowę z artystką.

Ewa Parma, poetka, czyta wiersze zainspirowane przez obrazy Maugi.

Goście podczas wernisażu.

 

Partner:


Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we
Wrocławiu


Polskie Radio Katowice


Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej