Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych"Wybory w Niemczech-2009 z opolskiej perspektywy/ Wahlen in Deutschland 2009 aus Oppelner Perspektive"


Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej nawiązał tym wydarzeniem do tradycji zapoczątkowanej w pierwszych latach swego istnienia: transmisji telewizyjnej (tym razem w biurze opolskim) wieczoru wyborczego w Niemczech. Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy polityków, władze samorządowe, przedstawicieli środowiska naukowego naszego regionu. Wśród gości znaleźli się m.in.: Ludwik Neudorfer, Konsul RFN w Opolu, Bernard Gaida, Przewodniczący Zarządu ZNSSK w Polsce, Walter Stanek, Wiceprzewodniczący Zarządu TSKN na Śląsku Opolskim.

27 września br., (niedziela) od godz. 17.00 w Sali Konferencyjnej DWPN w Opolu nasi goście śledzili ostatnie chwile głosowania w Niemczech, poznali pierwsze szacunkowe wyniki wyborów.

Wyniki wyborów do Bundestagu to bardzo ważny wyznacznik przyszłych relacji między Polską a Niemcami, zarówno na poziomie relacji państwowych, ale również regionalnych czy samorządowych.

Wybory w Niemczech to symboliczne wydarzenie także w życiu mniejszości niemieckiej w Polsce, której rolą jest ułatwianie dobrych relacji polsko-niemieckich na wszelkich poziomach.

Goście naszego spotkania mieli okazję do wzięcia udziału w symulacji wyborów: oddając swój głos na kartach do głosowania. Wyniki naszych "wyborów" potwierdziły rzeczywisty wybór głosujących w Niemczech: zdecydowanie wygrała koalicja CDU/CSU.

Nasze "Wieczory Wyborcze z opolskiej perspektywy" powróciły tym samym
do kalendarza wydarzeń Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Kontakt: Beata Woźniak, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. 1 Maja 13/2, 45-068 Opole, tel.: 601 089 118, (077) 40 25 105, faks: (077) 40 25 115, e-mail: beata.wozniak@haus.pl

 « wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej