Logo DWPN 1%

Spektakl teatralny "Dymitr Samozwaniec"
Dodaj do ulubionychDom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza na spektakl teatralny przygotowany przez Teatr Korez z Katowic oraz Teatr Ludowy z Krakowa - tym razem to "Dymitr Samozwaniec" Fryderyka Schillera.

Trwające w 2005 roku jednocześnie Rok Schillerowski oraz Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 stanowiły doskonałą oprawę dla inicjatywy Teatru Ludowego i Teatru Korez, którą była adaptacja sceniczna ostatniego, nieukończonego dramatu historycznego Fryderyka Schillera "Dymitr Samozwaniec". Fryderyk Schiller, jeden z najwybitniejszych niemieckich poetów i dramaturgów o osobowości fascynującej do dziś, był autorem dzieł, które przyniosły mu nieśmiertelną sławę. Jednak "Dymitr Samozwaniec" do nich nie należy. Dlaczego zatem mimo tego wart jest przedstawienia w Polsce, a w szczególności na Śląsku?

Schiller poświęcił się pracy nad fascynującym go wątkiem XVI/XVII-wiecznych turbulentnych relacji rosyjsko-polskich oraz skomplikowanej polityki wschodnioeuropejskiej, jak się miało okazać, pod koniec swego zbyt krótkiego życia. Dlatego też sztuka nigdy nie została przez niego ukończona. Piotr Szalsza, autor adaptacji i reżyser spektaklu, podjął się tego wyzwania chcąc pokazać, że "Dymitr Samozwaniec" to nie tylko fragment polskiej i rosyjskiej historii, ale też trafna analiza psychologiczna pochłoniętych polityką i sprawowaniem władzy warstw społecznych Polski i carskiej Rosji. Walka i smak władzy, pytania o poprawność politycznych działań, wreszcie problem poszukiwania własnej tożsamości to tematy poruszone w schillerowskim dramacie, których aktualności dla współczesnego człowieka i widza nie sposób przeoczyć. Ważny element adaptacji scenicznej Szalszy stanowią również wplecione w sztukę wątki z Puszkina i Mickiewicza, które mogą skierować uwagę widza na tę często nieznaną kartę historii.

Prezentacja spektaklu:

  • 29 maja br.- Dobrodzień, Dom Kultury
  • 30 maja br. - Katowice, Teatr Korez, Górnośląskie Centrum Kultury

 « wsteczKONTAKT
Elżbieta Więcek ,

tel. (0-32) 232 49 02 wew. 112; fax (0-32) 232 49 01

e-mail: elzbieta.wiecek@haus.pl