Logo DWPN 1%

"Polityczna rola Mniejszości Niemieckiej"
Dodaj do ulubionychPierwsze spotkanie młodej elity Mniejszości Niemieckiej za nami!!!

W dniach 9 - 10 maja 2009 r. odbyło się w Turawie pierwsze Seminarium nt.: "Politycznej roli Mniejszości Niemieckiej", w ramach projektu "Profesjonalizacja elit młodzieżowych organizacji Mniejszości Niemieckiej". Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele młodzieżowych organizacji Mniejszości Niemieckiej takich jak: Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w Polsce, Związek Studentów Niemieckich oraz przedstawiciele młodzieży zaangażowanych w działalność lokalnych kół DFK.

Podczas spotkania współzałożyciele oraz osoby bezpośrednio związane i odpowiedzialne za proces kształtowania się organizacji Mniejszości Niemieckiej w woj. opolskim, takie jak: Pan Henryk Kroll i Pan Egon Radwan, przybliżyli uczestnikom historię Mniejszości Niemieckiej oraz jej rozwój w latach 90. Dr Lech Rubisz, politolog z Uniwersytetu Opolskiego przybliżył oraz wyjaśnił proces ten z perspektywy naukowej. Nie tylko przeszłość, ale również teraźniejszość i przyszłość stanowiła ważny element spotkania. Ze pomocą analiz statystycznych uczestnicy mogli się przekonać jak w ubiegłych latach głosowano na Mniejszość Niemiecką w poszczególnych okręgach wyborczych i jakie czynniki oraz procesy mają wpływ na wyniki wyborcze w poszczególnych rejonach. Warsztat, który poświęcony był marketingowi politycznemu w Polsce stanowił ważny element spotkania szczególnie ze względu na zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego. Doktor zarządzania, socjolog i pracownik Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego Jarosław Flis przedstawił uczestnikom rodzaje wyborów, typy wyborców, podstawy organizacyjne strategii wyborczej, pomysły na zorganizowanie i przeprowadzenie kampanii wyborczej oraz narzędzi kampanii wyborczej. Wiedza ta pomoże uczestnikom świadomie postrzegać i obserwować mechanizmy kampanii wyborczych podczas zbliżających się wyborów.

Spotkanie w Turawie było pierwszym spotkaniem w ramach projektu, który ma na celu wykształcenie elity, która świadoma przemian i procesów historycznych oraz mechanizmów wyborczych czynnie będzie angażować się nie tylko w strukturach Mniejszości Niemieckie, ale również w społeczeństwie świadomie spełniać obowiązki obywatelskie.

Kolejne spotkanie z cyklu odbędzie się 5.06 - 6.06.2009 r. w Opolu, a tematem przewodnim spotkanie będzie: "Jak działają organizacje Mniejszości Niemieckiej, jaka jest ich rola w odkrywaniu i pielęgnowaniu niemieckiej tożsamości?".

Szczegółowe informacje:

Patrycja Wiencek

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiejul. 1 Maja 13/2, 45-068 Opole tel.: (77) 40 25 105, faks: (77) 40 25 115e-mail: patrycja.wiencek@haus.pl

 

 « wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej