Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychJoseph von Eichendorff. Fakty, mity, stereotypy. Spotkanie z cyklu „Górny Śląsk – świat najmniejszy”


Zapraszamy 9 grudnia br. do Teatru Rozrywki w Chorzowie na spotkanie z cyklu „Górny Śląsk – świat najmniejszy”. Oto nadarza się nadzwyczajna okazja, by odkryć twórczość poetycka jednego z najbardziej znanych Ślązaków.

 

Joseph von Eichendorff. Fakty, mity, stereotypy
Spotkanie z cyklu „Górny Śląsk – świat najmniejszy”
9 grudnia 2019 roku (poniedziałek), godz. 19:30
Teatr Rozrywki, Mała Scena, ul. Marii Konopnickiej 1, Chorzów

 

Podczas spotkania zaprezentujemy i skomentujemy twórczość literacką jednego z najbardziej znanych na świecie Ślązaków: Josepha von Eichendorffa  (1778 - 1857), który urodził się i wychował w Łubowicach. Do dziś zachowały się tu malownicze ruiny rodowego pałacu. W jego pobliżu znajduje się Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań, którego poeta jest patronem, a także niewielki cmentarz z grobami jego rodziców i rodzeństwa.                                                                                      

Liczne ślady obecności poety oraz rozmaitego typu upamiętnienia odnajdziemy także m.in. w Raciborzu, Toszku, Prudniku, Krawarzu (Czechy) i Nysie. Najważniejsza jest jednak twórczość poetycka, przywracana w nowych tłumaczeniach na język polski. Przybliży ją nam prof. Grażyna Barbara Szewczyk - germanistka i znawczyni dzieła Eichendorffa oraz Paweł Ryborz, kierownik administracyjny Górnośląskiego Centrum Kultury i Spotkań. Podejmiemy trud zerwania ze stereotypami związanymi z tą postacią, w przeszłości instrumentalnie wykorzystywaną do szerzenia ideologii nacjonalistycznej. Tymczasem życie i twórczość Eichendorffa znakomicie służą zrozumieniu wielokulturowego dziedzictwa naszego regionu.

Ozdobą będzie muzyka z tekstami Eichendorffa w wykonaniu Agnieszki Węgrzynowskiej oraz inne artystyczne prezentacje tego.

Prowadzenie: dr Krzysztof Karwat.

Bilety w cenie 10 zł są do nabycia w kasach Teatru Rozrywki lub na stronie www.teatr-rozrywki.pl« wsteczKONTAKT

Weronika Wiese
Tel. 32  230 60 18
e-mail: weronika.wiese@haus.pl

PARTNERZY