Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychSpotkanie dyskusyjne „Państwo na plus – kiedy państwo staje się (nad)opiekuńcze?”


Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Fundacją im. Friedricha Eberta w Warszawie serdecznie zapraszają 25 listopada 2019 r. o godz. 13:30 na spotkanie dyskusyjne „Państwo na plus – kiedy państwo staje się (nad)opiekuńcze?”

 

 

„Państwo na plus – kiedy państwo staje się (nad)opiekuńcze?”
Spotkanie dyskusyjne

25 listopada (czwartek) 2019 r., godz. 13:30
Miejska Biblioteka Publiczna
Minorytów 4, Opole

„Rodzina 500 plus”, „Program Maluch+”, „Senior+” - obecnie coraz głośniej mówi się o rządowych programach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, których celem jest często bezpośrednie wsparcie konkretnych grup społecznych tj. rodziny z dziećmi, osoby bezrobotne, emeryci i renciści, osoby w trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej, osoby niepełnosprawne. O ile w Polsce system socjalny jest dopiero rozbudowywany, w Skandynawii i Europie Zachodniej opieka społeczna wydaje się czymś oczywistym. Podczas dyskusji szczególnej analizie zostaną poddane doświadczenia w krajach skandynawskich oraz problemy, z którymi muszą się dziś zmierzyć jako państwa opiekuńcze. Czy wyciągnięte wnioski mogą stanowić dla Polski pewien rodzaj wskazówek przy realizacji programów społecznych?

  • Co to jest państwo opiekuńcze?
  • Czy i w jakim stopniu państwo powinno wspierać pewne grupy społeczne?
  • Pozytywne aspekty i niebezpieczeństwa dla państwa opiekuńczego. Nadużycia systemu socjalnego. Jaka jest ich przyszłość?

 

dr Andreas Jansen, Instytut Pracy i Kwalifikacji, Uniwersytet Duisburg-Essen

dr Dorota Szelewa, Instytut Polityki Społecznej, Uniwersytet Warszawski, Fundacja ICRA

Marcin Fronia, dyrektor wykonawczy Fundacji Norden

            Moderacja: dr Rafał Bakalarczyk, Krytyka Polityczna

 

Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie w j. polskim i niemieckim. Zgłoszenia można nadsyłać do 22 listopada 2019 r. Udział w debacie jest bezpłatny, jednak ilość miejsc jest ograniczona.« wsteczKONTAKT

Sandra Mazur
tel.: 77 402 51 05
e-mail:  sandra.mazur@haus.pl

DO POBRANIA

Program[.pdf]

PARTNERZY