Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychTydzień Kina Niemieckiego ...niemieckie niuanse ...deutsche details 2009


Instytut Stosunków Zagranicznych (ifa), Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Kino AMOK zapraszają na Tydzień Kina Niemieckiego ...niemieckie niuanse...deutsche details 2009.
Impreza odbędzie się w Polsce już po raz ósmy; w dziesięciu różnych miastach Polski wyświetlane zostaną filmy związane z dwudziestą rocznicą upadku Muru Berlińskiego. Zawarta w nim myśl obejmuje bardzo różne aspekty życia w ramach historii podziału Niemiec; we wszystkich przygotowanych filmach motyw ten podejmowany jest na inny sposób.

Patronami tegorocznych dni filmowych w całej Polsce są reżyser Andrzej Wajda oraz prezes Fundacji Filmowej Nadrenii Północnej-Westfalii, Michael Schmid-Ospach. Patronat honorowy w Gliwicach objął Prezydent Zygmunt Frankiewicz.

Projekt ...niemieckie niuanse...deutsche details est organizowany przez związki mniejszości niemieckiej w Polsce i ma na celu nie tylko ukazanie żywego i wieloaspektowego obrazu Niemiec, ale także pragnie rozbudzić zainteresowanie polskiego sąsiada rozwojem państwa niemieckiego. Ponadto zaangażowanie w promocję projektu związków mniejszości niemieckiej ma na celu ukazanie ich jako reprezentantów niemieckiego języka oraz kultury i stanowi zaproszenie do wymiany kulturalnej w Polsce. Na specjalne spotkania dyskusyjne w ramach Tygodnia Kina Niemieckiego przybędą do Polski poza historykami oraz autorami także wybrani reżyserzy prezentowanych filmów. Rozmowy z gośćmi dotyczyć będą przede wszystkim Jesieni Ludów roku 1989 oraz idących za nią głębokich przemian w NRD i RFN. Oprócz najnowszych niemieckich filmów - "Listopadowe dziecko" i "Pod Czerwoną Kakadu", wyświetlony będzie również klasyka niemieckiego kina film "Podzielone niebo" oraz film dokumentalny "Lenin dotarł tylko do Lüdenscheid". Dla młodszych widzów przeznaczony jest film "Nic więcej", który może być omawiany podczas zajęć lekcyjnych. Organizatorzy Tygodnia Kina Niemieckiego udostępnią zainteresowanym dodatkowe materiały dydaktyczne. Wszystkie filmy wyświetlane będą w języku niemieckim z polskimi napisami. W Gliwicach Festiwal zakończy się klasycznym filmem Waltherer Ruttmanna "Symfonia wielkiego miasta", prezentowanym w ramach DKF Classic. Pokazy filmów uzupełniają filmy krótkometrażowe nakręcone przez absolwentów szkół filmowych. Więcej informacji: www.niemieckieniuanse.pl« wsteczKONTAKT
Sylvia Wzietek, menedżerka ds. kultury ifa w DWPN,
tel. (0-32) 232 49 02,

fax (0-32) 232 49 01,

e-mail: sylvia.wzietek@haus.pl

DO POBRANIA

Ulotka Togodnia Kina Niemieckiego 2009

Program Kina Niemieckiego 2009

PARTNERZY

Patronat:


Prezydent Miasta Gliwice

Organizator projektu:


Instytut Stosunków Zagranicznych (ifa),Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

Partnerzy projektu:

 


Kino Studyjne AMOK


Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Niemczech przez Instytut Stosunków Zagranicznych (ifa) oraz Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.