Logo DWPN 1%

Spotkanie autorskie z dr Wolfgangiem Bittnerem
Dodaj do ulubionychZapraszamy na spotkanie w ramach cyklu
"Aneks kulturalny"
"Górny Śląsk widziany z zewnątrz. Rola dziedzictwa kulturowego w kreowaniu tożsamości regionalnej"

 

16 grudnia br. (wtorek), godz. 11.30
Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Opolu, ul. Hallera 9

Tegoroczne spotkanie w ramach cyklu "Aneks Kulturalny" będzie miało - zgodnie już z kilkuletnią tradycją - charakter polsko-niemieckiego dialogu. Tematyka śląska pojawi się jako motyw przewodni spotkania - tym razem na Górny Śląsk oraz kwestię roli dziedzictwa kulturowego w procesie kreowania tożsamości regionalnej i rozwoju regionu spojrzymy oczami dr Wolfganga Bittnera, urodzonego w Gliwicach niemieckiego pisarza i publicysty, z którym rozmowę poprowadzi prof. dr hab. Norbert Honsza, historyk literatury niemieckiej, zasłużony multiplikator w procesie polsko-niemieckiego pojednania.

Wolfgang Bittner należy do grona autorów, którzy przyczynili się do nawiązania polsko-niemieckiej dyskusji zarówno o literaturze w ogóle, jak i o tej jej części, która podąża tropem fenomenu kulturowego Górnego Śląska oraz związanych z tym regionem zjawisk społecznych i kulturowych. Pamiętajmy bowiem, że Górny Śląsk to region pogranicza kultur, języków, różnych postaw, wyborów i tożsamości. Dr Bittner - oprócz pozycji popularnonaukowych, powieści oraz tomików wierszy - ma w swoim bogatym dorobku literackim książki dotykające nierzadko trudnej, polsko-niemieckiej historii: "Gliwice zwano kiedyś Gleiwitz. Historia niemiecko-polska", "Granicę przekroczyć. Wiersze i esej z podróży" oraz "Ziemia niczyja".

Ustępy z wyżej wspomnianych dwóch pierwszych książek zostaną odczytane przez autora podczas spotkania, które rozpocznie się 16 grudnia br. o godz. 11.30 w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych. Opolskie spotkanie autorskie będzie też okazją do moderowanej przez prof. Honszę rozmowy z dr Bittnerem dotyczącej m.in. bogatych, polsko-niemieckich doświadczeń autora, życia zawodowego, literatury i polityki.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do aktywnego udziału w spotkaniu.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie. Prosimy o potwierdzenie udziału do dnia 15 grudnia br.
Kontakt: Anita Loeser, tel. 032 2324902, fax: 032 2324901, e-mail: anita.loeser@haus.pl

 

Partnerzy:

 


Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu


Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Opolu

 

Patronam medialny:


Schlesisches Wochenblatt« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej