Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychZapraszamy do Olesna na wernisaż wystawy pt. „Sąsiedzi – o jednej z najtrwalszych granic w Europie...


Już 19 grudnia 2017 r. udamy się w podróż historyczną mającą na celu odkrycie nieistniejącej już granicy. Tym razem, za pomocą kilkunastu bogato ilustrowanych szkiców, przeniesiemy się nad część wschodniej granicy Śląska, oddzielającej go od Królestwa Polskiego/zaboru rosyjskiego i ponownie odrodzonej Rzeczypospolitej.

Linia, którą w uproszczeniu wyznacza bieg rzeki Przemszy, Brynicy, Liswarty i Prosny, była jedną z najtrwalszych granic w historii Polski, a zarazem jedną z najstabilniejszych w Europie Środkowej. Przez niemalże 600 lat oddzielała ziemie śląskie i Królestwo Polskie. Wsie i miasta położone po obu jej stronach, czasem leżące w zasięgu wzroku, znajdowały się w odrębnych organizmach państwowych. Co zrozumiałe, konsekwencją takiej sytuacji były różnice w rozwoju cywilizacyjnym, różnice architektoniczne, kulturowe, tożsamościowe, mentalnościowe, a także odmienne doświadczenia historyczne. Koniec granicy w jej dawnym kształcie przyniósł tragiczny XX wiek. Linia funkcjonująca przez długie stulecia jako granica państwowa przeszła do historii. Ale czy naprawdę zniknęła całkowicie?

 Wernisaż wystawy:
„Sąsiedzi – o jednej z najtrwalszych granic w Europie.
Na wschodniej rubieży Górnego Śląska”
19 grudnia 2017 r. (wtorek), godz. 18.00
Miejski Domu Kultury w Oleśnie, ul. Wielkie Przedmieście 31

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy. Spotkanie poprowadzi Dawid Smolorz, autor wystawy oraz licznych innych projektów w zakresie historii Górnego Śląska. Gośćmi spotkania będzie również dr Bernard Linek z Instytutu Śląskiego w Opolu oraz mieszkańcy dawnego pogranicza – świadkowie czasu, którzy podzielą się z nami swoimi wspomnieniami.

Po spotkaniu zapraszamy na drobny poczęstunek.

Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie w j. polskim i niemieckim.

Wstęp wolny. Bardzo prosimy o telefoniczne lub mailowe potwierdzenie przybycia do dnia 18 grudnia 2017 r.

 « wsteczKONTAKT

Julianna Klick
tel. 77/ 402 51 05
e-mail: julianna.klick@haus.pl

PARTNERZY

 

 

 

 

Powiat Oleski

Miejski Dom Kultury w Oleśnie

 

Archiwum Państwowe w Katowicach


 

 

 
Finansowanie:

 

 

 


Konsulat FRN w Opolu

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego

 

 

 

 

 

Patronat medialny