Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychDebata wokół raportu „Amazon po polsku. Warunki pracy i stosunki z pracownikami”


Wraz z Fundacją im. Friedricha Eberta oraz Instytutem Spraw Publicznych zapraszamy 14 listopada o godz. 18:00 do Katowic na debatę: Między zyskiem a wyzyskiem. Zagraniczne firmy w Polsce. Debata wokół raportu „Amazon po polsku. Warunki pracy i stosunki z pracownikami”.

 

 

 

 

 

 

Debata
Między zyskiem a wyzyskiem. Zagraniczne firmy w Polsce.
Debata wokół raportu „Amazon po polsku. Warunki pracy i stosunki z pracownikami”
14 listopada 2017 r., godz. 18:00
Club&Restaurant Królestwo, Rondo Ziętka 1, Katowice

Amazon jest przykładem firmy wpisującej się w szerszy obraz polskiej gospodarki, który charakterystyczny jest również dla innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Rozwój tych gospodarek zależny jest w dużym stopniu od inwestycji zagranicznych lub ich braku czy wycofania. Inwestycje te pojawiają się w tych sektorach, które są najbardziej opłacalne z punktu widzenia globalnej gospodarki.
Inwestorzy natomiast korzystają nie tylko z niskich kosztów pracy, co powszechnie pojawia się w debacie publicznej, ale i ze specyfiki stosunków pracy, czyli słabego uzwiązkowienia, zazwyczaj niewielkiego rozwinięcia dialogu społecznego, czy też z uelastyczniających się regulacji np.: zmiana okresów rozliczania czasu pracy.
Często też obserwować można politykę braku wymagań ze strony samorządów i przyciąganie inwestycji zagranicznych bez względu na konsekwencje w obszarze społecznym czy dla rozwoju regionalnego. Innowacyjność jaką miały przynosić globalne firmy kończy się na procesie technologicznym i optymalizacji w organizacji pracy, a w niewielkim stopniu przekłada się na inne sfery życia społecznego.
Rodzi się zatem pytanie czy przyciąganie inwestycji zagranicznych w obecnej formule jest właściwym pomysłem na podniesienie innowacyjności polskiej gospodarki oraz na poprawę warunków pracy zatrudnionych osób?

W dyskusji moderowanej przez Dominika Owczarka, Kierownika Programu Społeczeństwo i Demokracja w Instytucie Spraw Publicznych, współautora raportu, wezmą udział:

Agnieszka Mróz – Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza - Amazon Poznań

Grzegorz Cisoń – Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w Amazon Polska

Thomas Voß - Vereinte Dienstleistungsgewerkschaft (skrót ver.di; pol. Zjednoczony Związek Zawodowy dla Sektora Usług)

dr Ewelina Wiszczun – ekspert w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu, adiunkt w Zakładzie Badań nad Zrachowaniami Politycznymi, Uniwersytet Śląski

Wstęp bezpłatny, lecz ilość miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie udziału do dnia 13 listopada.

 « wsteczKONTAKT
Christian Jaworski,
tel. 32 461 20 70,
christian.jaworski@haus.pl
PARTNERZY


FES

 


Instytut Spraw Publicznych