Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych„Nobliści ze Śląska” - warsztaty dla nauczycieli z woj. śląskiego i opolskiego


Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Instytut Goethego w Krakowie zapraszają 29 listopada do Gliwic i 1 grudnia 2016 roku do Opola na warsztaty dla nauczycieli i przyszłych pedagogów z województwa śląskiego i opolskiego pt.: „Nobliści ze Śląska”.

 

Warsztaty dla nauczycieli z woj. śląskiego i opolskiego pt.:
Nobliści ze Śląska


29 listopada (wtorek) 2016 r. godz. 10:00-17:00
Siedziba Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. Bojkowska 37 w Gliwicach


1 grudnia (czwartek) 2016 r. godz. 10:00-17:00 
Siedziba Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. 1 Maja 13/2 w Opolu

Coroczne październikowe ogłoszenie listy laureatów Nagród Nobla wzbudza ogólnoświatowe emocje. Cząstka indywidualnej chwały spływa bowiem także na społeczności, z których wywodzą się wyróżnieni. Wkrótce ukarze się już trzecie wydanie publikacji Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt.: „Nobliści ze Śląska”. W tym zbiorze znajdziecie Państwo biografie jedenastu uczonych ze Śląska, którzy zostali wyróżnieni najbardziej prestiżową nagrodą epoki współczesnej, jaką jest Nagroda Nobla. Aż sześciu z nich wywodziło się z rodzin żydowskich, wszyscy byli pochodzenia niemieckiego. Z tej statystyki można odczytać pewne ogólne wnioski, które przekładają się na obraz Śląska jako multikulturalnego, wielonarodowościowego i wielowyznaniowego regionu, który wydał na świat aż jedenastu spośród tych, którzy „przyczynili się do dobra ludzkości”.

W rodzinnym regionie Noblistów przez długie lata marginalizowano ich dokonania. Nadal potrzebna jest szersza popularyzacja ich osiągnięć i zadbanie o trwałe włączenie ich postaci do historii Górnego i Dolnego Śląska. Celem projektu jest organizacja warsztatów dla nauczycieli i przyszłych pedagogów z województwa śląskiego i opolskiego, dotyczących przeprowadzenia kreatywnych zajęć pedagogicznych z dziećmi i młodzieżą na temat Śląskich Noblistów.

Prowadząca:
Ewa Fugowska,
nauczyciel bibliotekarz, doradca metodyczny w Gliwickim Ośrodku Metodycznym. Ukończyła studia na Uniwersytecie Śląskim. Ślązaczka z wyboru, znawczyni regionu.

Za udział w projekcie pobierana jest opłata w wysokości 20 zł.

Uwaga! Ilość miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa poprzez formularz oraz uiszczenie opłaty do 25 listopada br.

 

 « wsteczKONTAKT

Emilia Socha, managerka ifa
Klaudia Skapczyk, managerka projektu
haus@haus.pl
tel.: 32 461 20 70,
faks: 32 461 20 71

DO POBRANIA

Formularz Gliwice[.doc]

Formularz Opole[.doc]

PARTNERZY