Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychWycieczki tematyczne: „Od Marcina Lutra do Matki Ewy”


Rok 2017 został w Województwie Śląskim ogłoszony Rokiem Reformacji. Jednak już jesienią roku 2016 pragniemy wszystkich mieszkańców regionu zaprosić do udziału w wycieczce „Od Marcina Lutra do Matki Ewy”. 21 października chcielibyśmy zaprezentować historię i teraźniejszość górnośląskich ewangelików.

 

 

Wycieczki tematyczne: „Od Marcina Lutra do Matki Ewy”,
21 października 2016 od 8:30.
Miejsce zbiórki: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Gliwice, ul. Bojkowska 37

 

Przed 500 laty wystąpienie Marcina Lutra zapoczątkowało Reformację i doprowadziło do powstania Kościoła Ewangelickiego. Sejmik Województwa Śląskiego zamierza przypomnieniu tego wydarzenia poświęcić cały przyszły rok. Dla naszego regionu to ważna rocznica, ponieważ to na Śląsku mieszka największa grupa polskich ewangelików.

Podczas wycieczek uczestnicy poznają wybrane obiekty należące do dziedzictwa śląskiego protestantyzmu. Na trasie wycieczki znajdą się:

  • Bielski Syjon: część Górnego Przedmieścia Bielska, którego centralnym punktem jest Plac ks. Marcina Lutra z jego jedynym pomnikiem w Polsce;
  • Pszczyna: kolebka Reformacji na Górnym Śląsku;
  • Bytom-Miechowice: miejsce działalności Matki Ewy, diakonisy pochodzącej z rodziny von Tiele-Winckler;
  • Gliwice: Cmentarz Hutniczy, wielowyznaniowa nekropolia, miejsce spoczynku wybitnych przedstawicieli społeczności ewangelickiej, zasłużonych dla rozwoju przemysłu i kultury Górnego Śląska.

 

UWAGA: Wycieczka jest bezpłatna, ale liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może zgłosić maksymalnie 10 uczestników. Czas trwania: ok. 9 godzin. Poczęstunek nie jest przewidziany, jednak planowana jest godzinna przerwa w Pszczynie.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie udziału.

Patronat nad projektem objął Ks. Marian Niemiec, Biskup Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Projekt współfinansowany ze środków Województwa Śląskiego i Konsulatu RFN w Opolu.

 

 « wsteczKONTAKT

Klaudia Skapczyk
tel.: 32 461 20 70
haus@haus.pl

PARTNERZY