Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych"Tajemnice Opolszczyzny. Odkrywcza wyprawa z Bobbym i Molly"


Niniejszym prezentujemy Państwu kolejną publikację Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, powstałą we współpracy z rysownikiem Arturem Klose dzięki wsparciu Instytutu Goethego w Krakowie:

"Tajemnice Opolszczyzny. Odkrywcza wyprawa z Bobbym i Molly".

Książka ta pod wieloma względami różni się od większości realizowanych dotychczas przez nas publikacji. Z myślą o młodym czytelniku powstał bowiem komiks, w którym wykreowane przez Artura Klose postaci Bobby i Molly odbywają wędrówkę po mniej lub bardziej znanych miejscowościach zachodniej części Górnego Śląska, opowiadając o legendach, historiach i postaciach z nimi związanych. Pragniemy w ten sposób zwrócić uwagę na kwestie polsko-niemieckich, ale także żydowskich czy czeskich źródeł kulturowych naszego regionu oraz na to, czy i jak owo bogactwo wielokulturowości jest obecne na dzisiejszym Górnym Śląsku. Chcemy także zachęcić młodych ludzi do sięgania w głąb bogactwa historycznego tego regionu i poszukiwania swych kulturowych korzeni. Książka opracowana została jednocześnie w języku polskim i niemieckim, co z jednej strony przypomina o niemieckim dziedzictwie tego wyjątkowego regionu, z drugiej strony stwarza czytelnikowi możliwość sprawdzenia lub też poszerzenia swych umiejętności językowych.

W pewnym stopniu książka ta wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na (obrazkowy) podręcznik dla młodzieży poświęcony historii regionalnej, którego jako ogólnodostępnej pozycji książkowej brak jeszcze w szkołach. Niniejszy komiks należy oczywiście pojmować jako atrakcyjny dodatek, który nie aspiruje do miana podręcznika zapełniającego istniejącą lukę, ale zachęca do tego, by udać się w wolnym czasie na wycieczkę wskazanymi śladami, które być może doprowadzą do odkrycia nowego świata w naszym najbliższym otoczeniu.

Publikację już niebawem będzie można wypożyczyć z naszej Biblioteki. Tymczasem można ją nabyć w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w cenie 28,00 zł.

 

KONTAKT w sprawie publikacji: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Dział Programów Kulturalnych: Elżbieta Więcek, Katarzyna Sekuła, Ksymena Zawada, tel. 0 32/ 232 49 02 wew. 224, fax: 0 32/ 232 49 01; e-mail: ksymena.zawada@haus.pl« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej