Logo DWPN 1%

"Ostatnie tańce" z Günterem Grassem!
Dodaj do ulubionychDom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Galerią Sztuki Współczesnej ESTA zaprasza na promocję albumu towarzyszącego wystawie "Günter Grass - Grafika, Rysunek, Rzeźba - w 80-lecie urodzin".

ZAPRASZAMY już 14 grudnia 2007 na godz. 18.00 do Galerii Sztuki Współczesnej ESTA (ul. Raciborska 8, Gliwice)

Wernisaż drugiej odsłony wystawy Guntera Grassa będzie połączony z promocją albumu, który został wydany staraniem gliwickiej galerii ESTA. Prezentować będziemy prace pochodzące ze zbiorów wierszy "Ostatnie tańce ", które zostały wydane w 2003 i do których Gunter Grass wykonał litografie oraz rzeźby z brązu przedstawiające tańczące pary. W wywiadach Gunter Grass mówił że nauczył się tańczyć w wieku 14 lat żeby mieć powodzenie u dziewczyn a szczególnie lubi Tango chociaż nie zna kroków, ale ta znajomość jak twierdzi  jest niepotrzebna jeśli czuje się tango.

Poza tym pokażemy litografie związane z książką "Cień - Baśnie Andersena widziane oczami Guntera Grassa" za którą otrzymał w 2005 nagrodę Hansa Christiana Andersena w Danii. Prace powstały w 2004 na prośbę duńskiej królowej Małgorzaty z okazji 200 rocznicy urodzin Andersena.

Pośród wielu grafik pokażemy również dwie grafiki nawiązujące do autobiograficznej książki "Przy obieraniu cebuli" w której opisał swoją krótkotrwałą służbę w SS i która wywołała wiele dyskusji, również w Polsce. W odpowiedzi na nią Grass wydał tom wierszy i litografii pod tytułem "Głupi August" i dwie z tych litografii także zaprezentujemy.

Album wydano przy wsparciu finansowym Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu.Patronat honorowy:

  • Zygmunt Frankiewicz - Prezydent Miasta Gliwice
  • Dr Helmut Schöps - Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu

 

Patronat medialny:

  • Gazeta Wyborcza, Nowiny Gliwickie.

Sponsor wystawy:

  • Prochnik

KONTAKT: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Dział Programów Kulturalnych (E. Więcek, K. Sekuła, K. Zawada). Szczegółowe informacje: Elżbieta Więcek, szefowa Programów Kulturalnych/menedżerka projektu, tel. 32/ 232 49 02 wew. 112, fax: 32/ 232 49 01; e-mail: elzbieta.wiecek@haus.pl« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej