Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych"Podzielona klasa" to tytuł nowego filmu dokumentalnego w reżyserii Andrzeja Klamta. Serdecznie zapraszamy na pokaz filmu oraz dyskusję z reżyserem


HAUSbesuche - spotkania
DOMowe.
Polska i niemiecka kultura w dialogu
Pokaz filmu oraz dyskusja z reżyserem Andrzejem Klamtem
28 marca (środa) 2011 roku, godz. 19.30
"Centrum Kultury Oleska 45", ul. Oleska 45,  45-862 Opole

Wspólnie z Muzeum w Gliwicach zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego pt.: "Podzielona klasa" wraz z dyskusją z reżyserem Andrzejem Klamtem. Premiera filmu odbędzie się w dniu 28 marca, w ramach prezentacji prapremierowej, przedstawimy mieszkańcom naszego miasta ten ciekawy dokument nt. rzeczywistości Górnego Śląska. Podczas seansu obecny będzie sam reżyser, aby osobiście przedstawić film oraz odpowiedzieć na pytania publiczności.

Reżyser filmu urodził się w 1964 roku w Bytomiu, w wieku 15 lat wyjechał do Niemiec. W filmie Andrzej Klamt odwiedza po 30 latach swoje koleżanki i kolegów z klasy szkoły podstawowej w Bytomiu. W latach 70. XX wieku prawie połowa klasy wyjechała w trakcie stanu wojennego do Niemiec. Zostały tylko wolne miejsca w ławkach. Film "Podzielona klasa" podejmuje niełatwyi dotychczas w kinematografii marginalnie przedstawiany temat emigracji oraz wysiedlenia Górnoślązaków do Niemiec.
Byli uczniowie podzielonej klasy odzwierciedlają losy setki tysięcy uchodźców i wysiedleńców z Polski. Film stawia te życiorysy w kontraście do tych ludzi, którzy Polski nie opuścili i żyją tu do dziś. Czym one się różnią i jakie postawy reprezentują wychowankowie podzielonej bytomskiej klasy? Czy istnieją głębokie rowy, czy istnieją różnice, czy może zbieżności? Film podejmuje wiele kwestii i wątków polsko-niemieckich, o których dotychczas tak otwarcie jeszcze nie mówiono.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "HAUSbesuche - spotkania DOMowe" mającego na celu przybliżenie tematyki wspólnej, polsko-niemieckiej historii Górnego Śląska oraz prezentację dokonań w przestrzeni kultury i sztuki zarówno niemieckiej, jak i polskiej. Partnerem projektu jest Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu oraz Muzeum w Gliwicach.

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu!

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia (mailem,bądź telefonicznie;) do dnia 27 marca.« wsteczKONTAKT
Izabela Marzodko 

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej,

tel.77 402-51-05,

faks: 77 402 51 15,

e-mail: iza.marzodko@haus.pl.

PARTNERZYKonsulat Generalny
RFN we Wrocławiu / Konsulat RFN w Opolu


Muzeum w Gliwicach