Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych"Fussball i Człowiek w XX wieku w cieniu polityki..."


Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza do udziału w niecodziennym spotkaniu dyskusyjnym, którego motywem przewodnim będzie spojrzenie na stosunki polsko-niemieckie z perspektywy boiska piłkarskiego!

Spotkanie pt.: "Fussball i Człowiek w XX wieku w cieniu polityki - boisko piłkarskie jako arena polsko-niemieckich stosunków." to okazja do dyskusji z Thomasem Urbanem, dziennikarzem, pisarzem i długoletnim korespondentem "Süddeutsche Zeitung" w Warszawie.

Thomas Urban w swojej najnowszej książce pt.: "Schwarze Adler, weiße Adler. Deutsche und polnische Fußballer im Räderwerk der Politik" (w wolnym tłumaczeniu: "Białe Orły, Czarne Orły: niemieccy i polscy piłkarze częścią machiny politycznej") przedstawia piłkarzy, których zawiłe losy ukazywane są często w polsko- niemieckim kontekście. W książce pokazany jest między innymi wpływ wojny na przebieg życia polskich i niemieckich piłkarzy. W zajmujący sposób Thomas Urban przedstawia, jak polityka obydwu krajów wpłynęła na piłkę nożną.

Nasz gość Thomas Urban jest autorem książek pt.: "Vladimir Nabokov - Blaue Abende in Berlin" (Berlin 1999) ), "Der Verlust. Die Vertreibung der Deutschen und der Polen im 20. Jahrhundert" (Monachium 2004) oraz tomu o Polsce pt.: "Polen" serii wyd. Helmut Schmidta i Richarda von Weizsäckera pt.: "Die Deutschen und ihre Nachbarn."

Moderatorem spotkania będzie Dawid Smolorz, współtwórca wystawy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt.: "Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej - wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku".

Spotkanie odbędzie się 8 marca 2012 r. (czwartek), o godz. 11.00 w Hotelu Mercure, ul. Krakowska 57/59 w Opolu.

Szczegółowe informacje o przebiegu spotkania znajdą Państwo w dołączonym programie
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do aktywnego udziału w spotkaniu!

Liczba miejsc jest ograniczona, prosimy o potwierdzenie uczestnictwa (mailowo, faksem bądź telefonicznie; formularz zgłoszeniowy znajduje się poniżej) do dnia 5 marca br.

Formularz zgłoszeniowy [.doc]

 Program [.doc]

Kontakt: Beata Woźniak, tel. 77 4025105; fax: 77 4025115, e-mail: beata.wozniak@haus.pl

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Po zakończeniu spotkań przewidujemy poczęstunek.

Językiem spotkania dyskusyjnego będzie język polski.


Projekt finansowany ze środków zwrotnych Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych, pochodzących z wcześniejszychdotacji Rządu Republiki Federalnej Niemiec« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej