Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychWarsztaty dla nauczycieli z woj. śląskiego i opolskiego: "Na powojennym Górnym Śląsku. Wspomnienia o wydarzeniach z lat 1945-1950”


Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Instytut Goethego w Krakowie zapraszają 14 czerwca br., w Gliwicach oraz 15 czerwca br., w Opolu na warsztaty dla nauczycieli i przyszłych pedagogów z województwa śląskiego i opolskiego.

 

 

 

 

 

 

 Warsztaty dla nauczycieli z woj. śląskiego i opolskiego:
„Na powojennym Górnym Śląsku. Wspomnienia o wydarzeniach z lat 1945-1950.

Oberschlesien in den Jahren 1945 – 1950. Zeitzeugen erinnern sich

 Termin i miejsce warsztatów:
14 czerwca (wtorek) 2016 r. godz. 10:00-17:00, Gliwice
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. Bojkowska 37

 15 czerwca (środa) 2016 r. godz. 10:00-17:00, Opole
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. 1 Maja 13/2

 

Publikacja Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt.: „Na powojennym Górnym Śląsku. Wspomnienia o wydarzeniach z lat 1945-1950. Oberschlesien in den Jahren 1945 – 1950. Zeitzeugen erinnern sich“ jest III tomem z serii wydawniczej ukazującej się w ramach projektu „Archiwum Historii Mówionej”. Publikowane wypowiedzi dotyczą wydarzeń rozgrywających się na Górnym Śląsku bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej. Książka oddaje głos tym, którzy przeżyli w tym regionie trudne i mroczne chwile swojego życia, ukazuje tragiczne wydarzenia, jakie wielu mieszkańców Górnego Śląska dotknęły w roku 1945, wraz z wejściem na te ziemie Armii Czerwonej. W większości relacji świadkowie, którzy podczas opisywanych faktów mieli po kilka lub kilkanaście lat, ukazują problemy bytowe oraz podejmowane przez nowe władze działania antyniemieckie. Autorzy wspomnień posługiwali się dogodnym dla siebie językiem, stąd część relacji została spisana po polsku, kilka po niemiecku, nie brakuje też wypowiedzi w gwarze śląskiej. Publikowane relacje zostały też wzbogacone o przypisy, w których czytelnik znajdzie wyjaśnienia wymienianych przez respondentów pojęć, zjawisk, nazw.

Celem projektu jest organizacja warsztatów dla nauczycieli i przyszłych pedagogów z województwa śląskiego i opolskiego, dotyczących przeprowadzenia kreatywnych zajęć pedagogicznych z dziećmi i młodzieżą, z wykorzystaniem wywiadów świadków czasu obejmujących lata 1945 – 1950.

W ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie jednodniowych warsztatów w języku polskim.

Każdy z uczestników warsztatów otrzyma bezpłatny egzemplarz książki.

Prowadząca: dr Anna Gołębiowska. Adiunkt w Pracowni Dydaktyki Historii Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego; dydaktyk historii i nauczyciel przedmiotów historia, wiedza o społeczeństwie i historia o społeczeństwo w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu.

Za udział w projekcie pobierana jest opłata w wysokości 20 zł. W załączeniu znajdą Państwo formularz potwierdzenia uczestnictwa.
Uwaga! Ilość miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa oraz uiszczenie opłaty do 7 czerwca br.« wsteczKONTAKT
Magda Kubica
e-mail: magda.kubica@haus.pl
tel: 77 40 25 105
faks: 77 40 25 115
DO POBRANIA

  program[.doc]

  formularz[.doc]

PARTNERZY