Logo DWPN 1%

Finisaż wystawy o Maxie Glauerze!
Dodaj do ulubionych28 stycznia br, o godz. 17.00 odbędzie się finisaż wystawy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Muzeum Śląska Opolskiego pt.: „Przyjaźni i sztuce. Max Glauer (1867-1935)”. w salach wystawowych MŚO w Opolu. Na finisażu będziemy gościć potomków Maxa Glauera.

 

 

 

 

 

 

Twórczość Maxa Glauera jest istotnym elementem niemieckiego dorobku kulturalnego Górnego Śląska, a jednak pozostaje mało znana. Skomplikowane dzieje regionu spowodowały, że z ogromnej spuścizny opolskiego artysty do naszych czasów zachowała się jedynie niewielka część jego prac, na dodatek jest to zbiór niezwykle rozproszony. Niezbyt liczne zespoły zdjęć odnajdujemy w zbiorach muzealnych, archiwalnych i bibliotecznych w Polsce i w Niemczech. Część pozostaje w prywatnych kolekcjach. Muzeum Śląska Opolskiego posiada w swoich zbiorach ciekawy zespół prac Maxa Glauera, dokumentujący różnorodną działalność fotografa, na który składają się przede wszystkim fotografie atelierowe, klisze szklane, pocztówki oraz wydawnictwa dotyczące artysty lub zawierające reprodukcje jego zdjęć.

Zamysłem organizatorów wystawy „Przyjaźni i sztuce. Max Glauer 1867-1935” jest przypomnienie i przybliżenie mieszkańcom regionu sylwetki, tak cenionego przed wojną, fotografa. Co ważne, jest to chyba pierwsza od 1935 roku, wystawa monograficzna poświęcona wyłącznie Glauerowi. Staraliśmy się zaprezentować naszego bohatera z kilku stron – prywatnie, jako właściciela zakładu, artysty oraz inicjatora przedsięwzięć kulturalnych i wydawniczych w Opolu.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w finisażu tej niezwykłej ekspozycji ukazującej historię Oppeln z innej perspektywy!

 « wsteczKONTAKT

Beata Woźniak
DWPN Opole
Tel.: +48 (77) 40 25 105+48 (77) 40 25 105
Fax: +48 (77) 40 25 115
e-mail: beata.wozniak@haus.pl

PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

 

Projekt współfinansowany przez Konsulat RFN w Opolu