Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychŻycie, dzieło i dziedzictwo doktora Ludwiga Guttmanna


3 grudnia br. w Chorzowie, w Miejskiej Galerii Sztuki MM bohaterem kolejnego spotkania w ramach projektu „Wszyscy jesteśmy Ślązakami – Wir alle sind Schlesier” będzie sir dr Ludwig Guttmann (1899 - 1980) – twórca idei paraolimpijskiej. Jego sylwetkę przedstawi prof. Józef Musielok.

 

 

 

 

 

Wykład prof. Józefa Musieloka: „Życie, dzieło i dziedzictwo doktora Ludwiga Guttmanna”
w ramach projektu „Wszyscy jesteśmy Ślązakami – Wir alle sind Schlesier”
3 grudnia 2015 roku (czwartek), godz. 17:00
Miejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie, ul. Sienkiewicza 3

W ostatnich latach zaobserwować można wzrost zainteresowania „małą ojczyzną” – jej historią i teraźniejszością, tradycją i kulturą, zabytkami i wybitnymi postaciami z nią związanymi. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Śląska Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zainicjował w 2014 r. cykl spotkań pod wspólnym tytułem: „Wir alle sind Schlesier – wszyscy jesteśmy Ślązakami”. W ramach tego projektu prezentowane są sylwetki ludzi nieprzeciętnych, w których życiorysy w różny sposób wpisał się Śląsk – dla jednych jako miejsce urodzenia, dla innych zaś jako miejsce, w którym odnaleźli swoje życiowe przeznaczenie.

Bohaterem kolejnego spotkania będzie sir dr Ludwig Guttmann, urodzony w 1899 r. w Toszku. Trzy lata później jego rodzina przeniosła się do Królewskiej Huty. Tutaj spędził dzieciństwo i młodość, stąd wyruszył do Wrocławia i innych ośrodków uniwersyteckich, aby studiować medycynę. Krótko przed wybuchem wojny wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie jego opiece powierzono sparaliżowanych w wyniku działań wojennych żołnierzy, głównie lotników. Nowatorskim pomysłem doktora Guttmanna było wykorzystanie rywalizacji sportowej w procesie rehabilitacji jego pacjentów. Stopniowy rozwój tej idei doprowadził do zorganizowania w roku 1960 pierwszych Igrzysk Paraolimpijskich. Guttmann nazywany jest „ojcem Paraolimpiady”, w dzisiejszej dobie jednego z największych wydarzeń sportowych.

Jego sylwetkę zaprezentuje prof. Józef Musielok, także urodzony w Toszku, w latach 2002-2005 rektor Uniwersytetu Opolskiego

Wstęp wolny, lecz liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia (mailem lub telefonicznie) do dnia 30 listopada br.« wsteczKONTAKT
Michał Matheja
manager projektów
tel.: 32 461 20 70,
fax: 32 461 20 71,
e-mail: michal.matheja@haus.pl
PARTNERZY


Konsulat RFN Opole


Chorzowskie Centrum KulturyMiejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie


Patronat Medialny:


Pro Futura


Wochenblatt.pl